8 silných motivátorů, které vám pomohou ze cvičení vybudovat rutinu

8 silných motivátorů, které vám pomohou ze cvičení vybudovat rutinu Zdroj: pexels.com

Všichni asi dobře známe prvotní zánět a nadšení pro nové věci. Problém nastává tehdy, když nám zevšední nebo si na ně už více nenacházíme čas, takže je postupně přestaneme dělat. Často se to stává i při cvičení.

Pokud ovšem objevíte své motivátory, pomohou vám ve cvičení vytrvat. V našem článku vám představíme 8 silných motivátorů, které vám pomohou z cvičení vybudovat rutinu.

Investice do sebe je vždy dobrý nápad

Vyhraďte si čas, který bude patřit jen vám. Zkuste si vyhradit několik minut denně, které budete věnovat jen sobě a svému tělu. Během cvičení můžete být sami a je to ideální čas k přemýšlení. Máte-li kreativní povolání, odreagování od práce v podobě cvičení vám může pomoci vymyslet dobrý nápad, když to nejméně čekáte. Máte doma trenážer? Nedívejte se na něj jako na stroj na cvičení, příště ho zkuste vnímat jako připomenutí vaší chvilky pro sebe. Jízda na stacionárním kole či cvičení na eliptickém trenažéru může představovat i relax od psychické práce.

Zdroj: electronic-star.cz Hudba při cvičení pomáhá zlepšit výkon

Pokud při cvičení posloucháte hudbu, děláte lépe, než jste si možná mysleli. Vědecké studie totiž potvrdily, že poslech hudby při tréninku má pozitivní vliv na tělesný výkon.

Již v roce 2006 bylo zjištěno, že hudba s vysokým BPM – počtem úderů za minutu zvyšuje rychlost běžců. Pokud spojíte váš kardio trénink s veselou hudbou s rychlejším tempem, budete cvičit mnohem efektivněji. Odborníci zkoumali hranici BPM, která je ideální pro trénink a vymezili rozsah 120 až 160 BPM. Díky bezdrátovým sluchátkům lze pohodlně běhat venku či na běžeckém pásu. Vytvořte si svůj kardio playlist a cvičení bude pro vás mnohem příjemnější.

Odměňte se

Výborným motivátorem na cvičení je také pěkné fitness oblečení a doplňky. Když se budete při cvičení cítit hezky a přitažlivě, budete se na trénink těšit nejen pro dobrý pocit po cvičení, ale také pro krásný pocit během cvičení. Stejně dobře jako fitness oblečení fungují také proteinové nápoje či tyčinky.

Založte si fitness deník

Jak si pojistit vaše plány zacvičit si? Rezervujte si konkrétní den a čas na trénink. Pořiďte si nebo si vyrobte fitness deník, kam si budete psát vaše plány a úspěchy. Odběhli jste první kilometr? Zvládli jste sérii dřepů nebo jste dali svůj první mrtvý tah? Napište to do svého deníku a když se vám příště nebude chtít cvičit, prolistujte si svůj fitness deník a vaše předchozí úspěchy vás jistě motivují k tomu cvičit dál.

Najděte si druh cvičení, který vás bude bavit

Pokud jste ještě neobjevili stroj na cvičení, na kterém by vás bavilo cvičit, měli byste navštívit fitness centrum a vyzkoušet různé stroje na cvičení. Obecně k nejoblíbenějším strojům na cvičení patří steppery, eliptické trenažéři, stacionární kola a běžecké pásy. Čím více pohybů vyzkoušíte, tím větší šance je, že naleznete ten, který je vám nejpřirozenější. Pokud neradi chodíte do fitness centra, můžete si jednoduše pořídit svůj vlastní trenažér a cvičit v pohodlí domova.

Zdroj: electronic-star.cz Sparring partner nebo kolektivní cvičení

Na kardio trénink i silové cvičení je skvělé mít svého sparring partnera, který vás potáhne, když nebudete vládnout nebo vás bude jistit v případě, že byste činku nezvládali zvednout. Když budete běžet na běžícím pásu či cvičit na stepperu vedle sebe, při volnějším tempu si můžete spolu i popovídat. Pokud však nemáte svého sparring partnera na cvičení ani svého osobního trenéra a potřebujete člověka, který by vás povzbuzoval k lepšímu výkonu, využijte možnosti kolektivního cvičení. Výběr je pestrý – můžete si zvolit kruhové skupinové HIIT tréninky, fitness jumping, jógu, power jógu, pilates, tabatu, crossfit, indoorové cyklistiku nebo zumbu.

Pusťte stres a hněv z hlavy

Cvičením se snižuje cholesterol, krevní tlak, pomáhá k udržení zdravých kostí a buduje svalovou hmotu. Fyzická aktivita má pozitivní vliv i na mentální zdraví člověka. Je dokázáno, že aerobní i silový trénink působí jako účinné zbraně ke zvládání stresu a hněvu. Vědci zjistili, že lidé kteří necvičí se cítí psychicky nestabilně – tedy pociťují stres, depresi nebo emocionální problémy v průměru 53 dní v roce. Avšak u lidí, kteří cvičí pravidelně se tyto negativní pocity vyskytují v průměru 35 dní do roka. Vědci zkoumali 1,2 milionu američanů, přičemž vzorek lidí, kteří sportovali tvořili zejména reprezentanti týmových sportů, cyklisté a lidé, kteří posilují.

Díky tomu, že se při sportu uvolňují hormony štěstí – endorfiny a serotonin, dokážou potlačit pocit bolesti, zlepšují náladu a vyvolávají pocit štěstí a psychické pohody. Pokud prožíváte v práci či v soukromém životě stres, měli byste jej využít jako palivo a dát si silový či aerobní trénink.

Zdroj: electronic-star.cz Líbil se vám náš článek? Věříme, že jsme vás přesvědčili o výhodách cvičení a také, že si odnášíte dávku motivace a chuť cvičit!

Na závěr tip od nás: Pokud nemáte dostatek času na pravidelný trénink, pořiďte si vlastní domácí trenažér, na kterém si můžete zacvičit kdykoli budete chtít. Pamatujte na to, že i 10 minut cvičení denně je lepší než hodinový trénink jednou týdně. Navíc, čím častěji budete cvičit, tím jednodušší bude pro vás vybudovat si ze cvičení rutinu.

Autor:
Publikováno: 21. 1. 2022 17:15 Nahlásit obsah