Obávané spalničky mají typické příznaky: Jak probíhá jejich léčba, když očkování selhalo?

Obávané spalničky mají typické příznaky: Jak probíhá jejich léčba, když očkování selhalo? Zdroj: Shutterstock.com

V současnosti se Evropou šíří epidemie spalniček, více než stovka případů je od začátku letošního roku hlášena i v Česku. Toto vysoce infekční a život ohrožující onemocnění, které způsobuje virus z čeledi paramyxovirů, z počátku vypadá jako úplně obyčejná chřipka. Jak ale poznáte, že máte právě spalničky? Podle následujících příznaků!

První fáze spalniček je podobná chřipce či nachlazení

V případě, že se nakazíte spalničkami, tato nemoc se u vás projeví teprve po deseti až čtrnácti dnech. Možná si nejprve budete myslet, že máte obyčejnou chřipku nebo jste nachlazení. Objeví se u vás totiž teplota či horečka dosahující až 40 stupňů Celsia. Potrápí vás také bolesti v krku a budete mít kašel nebo rýmu.

Do toho se u vás objeví nehnisavý zánět spojivek, oči vám tak mohou nepříjemně slzet a mohou vás také extrémně pálit. V ústech vám rovněž vyskočí bílé pupínky neboli Koplikovy skvrny – vždy půjde o bledé skvrnky na zarudlém podkladu sliznice.

Zdroj: Shutterstock.com

Typická červená vyrážka: Zmizí během týdne

Zhruba po třech až pěti dnech od těchto příznaků se na vašem těle začne vyrážet typická červená až červenohnědá vyrážka. Nejprve ji najdete na obličeji a za ušima, pak se rozlije po celém těle. Kromě toho, že budete mít na těle vyrážku, zvětší se vám dále mízní uzliny. Rovněž můžete mít průjem a trpět nechutenstvím. Pokud při nemoci nemáte závažné zdravotní komplikace, vyrážka se vytratí v průběhu jednoho týdne, kdy dojde i k odeznění samotné nemoci.

Víte, že? Od prvního výskytu červené vyrážky se odvíjí také vaše infekčnost. Osoby kolem sebe můžete nakazit už sedm dnů před prvním výskytem vyrážky a pět dnů po tom, co se vám na těle objevily první pupínky. Spalničky jsou velmi zákeřné v tom, že se nešíří dotekem, ale vzdušnou cestou formou kapénkové infekce. Virus spalniček přitom může přežít až 36 hodin mimo lidský organismus.

Léčba spalniček: Při běžném průběhu nejsou antibiotika třeba

Zhruba ve třiceti procentech případů nemocných spalničkami se objevují komplikace jako zápaly plic, průjmy, záněty středního ucha a jiné. V těchto případech už musí lékaři nasadit antibiotika nebo další léky.

Pokud ale spalničky probíhají bez komplikací, nejsou na jejich léčbu antibiotika třeba. Jelikož jde o nemoc virového původu, stačí při její léčbě podávat nemocnému léky na snížení horečky, případě nosní kapky, oční kapky či léky proti kašli a proti svědění kůže. Důležité je pít také spoustu tekutin.

Po prodělaném onemocnění máte proti spalničkám celoživotní imunitu. Vůči této vysoce nakažlivé infekci vám však imunitu zajistí také povinné očkování.

Zdroj: Shutterstock.com

Co byste měli o spalničkách dále vědět?

  • Očkování proti spalničkám je v Česku povinné. Lékaři tak už malé děti očkují celkem dvěma dávkami vakcíny, která má účinnost 97 procent. Kvůli odpůrcům očkování však proočkovanost lidí proti spalničkám v tuzemsku procentuálně výrazně klesá.
  • Pokud jste se dostali do kontaktu s nemocným, proti spalničkám se můžete nechat naočkovat ještě do 72 hodin. Tato vakcína vám z 90 procent zajistí, že spalničkami neonemocníte. Dodatečná vakcína se využívá například v případě těhotných žen, velmi malých dětí nebo lidí se slabou imunitou. Jde o rizikové skupiny, u kterých by spalničky mohly způsobit vážné komplikace.
  • I když jste byli jako malí proti spalničkám očkováni, v současnosti proti nim nemusíte být dostatečně chráněni. Ve velkém ohrožení jsou například ročníky 1967 až 1975, z nichž až 20 procent lidí nemusí být proti spalničkám chráněno. Lékaři proto radí, aby se nechali přeočkovat.
Autor:
Publikováno: 22. 2. 2019 12:00 Nahlásit obsah