Siamská dvojčata spojená hlavičkami už mohou žít samostatně. Američtí lékaři je oddělili během náročné 24hodinové operace

Siamská dvojčata spojená hlavičkami už mohou žít samostatně. Američtí lékaři je oddělili během náročné 24hodinové operace Zdroj: Instagram.com @liliyamiroshnik

Tým šikovných chirurgů z nemocnice v Sacramentu v americké Kalifornii si zaslouží obrovský potlesk. Během 24hodinové operace provedené během posledního říjnového víkendu od sebe úspěšně oddělil siamská dvojčata, která k sobě byla srostlá hlavičkami. Desetiměsíční holčičky tak konečně čeká samostatný život.

Dvojčátka Abigail a Micaela trpěla vzácnou anomálií

Sestřičky Abigail a Micaela Bachinskiy byly navzájem spojené měkkou tkání, lebkou, ale i mozkem. I když oddělit tato desetiměsíční siamská dvojčata bylo pro lékaře velmi náročné, po 24hodinové operaci to chirurgové z kalifornského Sacramenta opravdu zvládli.

“Jde o velmi ojedinělou anomálii. Existuje pouze velmi málo dětí mladších jednoho roku, kteří trpí touto abnormalitou. Je však ještě méně takových siamských dvojčat, u kterých je vzájemné propojení tak náhodné, že se je můžeme pokusit rozdělit a doufat, že z nich budou zdravé děti,” uvedl lékař Michael Edwards, který holčičky operoval.

Maminka zjistila, že čeká siamská dvojčata, v 11. týdnu těhotenství

Siamská dvojčata se narodila rodičům Liliyi a Anatoliyovi, kteří spolu mají ještě další tři starší děti. O tom, že budou jejich dvojčata propojená hlavičkami, se Liliya dozvěděla v jedenáctém týdnu těhotenství. 

“Když mi lékař řekl, že čekám siamská dvojčata, šokovalo mě to a nedokázala jsem to zpracovat. Poté, co jsem přišla domů, mi manžel pověděl, že všechno bude dobré a že se přes to dostaneme. Jsou to přece naše děti a máme je rádi,” popsala maminka Liliya.

Oddělení dvojčat dopadlo úspěšně, nyní se Abigail a Micaela zotavují

Chirurgové začali plánovat oddělení siamských dvojčat srostlých hlavičkami letos v červnu, když měla pět měsíců. Pomocí speciálních 3D skenů a chytrých zařízení pro virtuální realitu se pokusili porozumět tomu, jak přesně jsou siamská dvojčata propojena. Chirurgové dokonce před samotným zákrokem provedli cvičnou operaci stejně propojených panenek, aby se na oddělení dvojčat důkladně připravili.

V současné době se holčičky Abigail a Micaela zotavují po úspěšné operaci. Následující týdny stráví pod dohledem zdravotnického personálu na jednotce intenzivní péče, kde se mají jejich hlavičky kompletně zahojit. Lékaři ani rodiče dosud neví, jak příběh holčiček dopadne. Všichni doufají ve šťastný konec.

Autor:
Publikováno: 5. 11. 2020 11:28 Nahlásit obsah