Pěstování cukety na záhoncích i v nádobách zvládne každý. Odměnou jsou svěží a chutné plody

Cuketa patří k nejoblíbenější zelenině, kterou můžete vidět na českých zahrádkách. Aby ne. Její pěstování je poměrně nenáročná záležitost. Svěží a chutné plody, které získáte, můžete následně zpracovat na tisíc způsobů. Nemáte-li zahrádku, nevadí. Cuketu můžete pěstovat i na terase či balkoně, a to v hlubokých květináčích nebo kýblech.
Domovinou cukety je Střední Amerika
Cuketa neboli tykev obecná patří k plodové zelenině, kterou využijete ve studené i teplé kuchyni. Vypěstovat zelené, žlutozelené či žluté cuketky, jejichž původní domovinou je Střední Amerika, zvládne i začátečník. V druhé polovině května a v první polovině června nastává ideální čas k sázení předpěstovaných sazenic cuket, které pořídíte v zahradnictvích, hobby marketech i specializovaných obchodech.
Sázení cuket: Jak na něj?
Předpěstované sazenice cuket vysazujte na otevřeném záhoně v době, kdy už nehrozí nebezpečí mrazíků. A to ideálně v druhé polovině května nebo později. Na zahradě si pro cukety vyberte slunné a závětrné stanoviště. Kromě klasického záhonu můžete cukety vysadit i na kompost.
Tip: Největším nepřítelem mladých cuket jsou slimáci, kteří ožírají jejich křehké lístky. Jak se zbavit slimáků jsme pro vás shrnuli v jednom z našich článků.
Pěstování cuket v nádobách: Jde to v hlubokých květináčích i kýblech
Pokud nemáte zahrádku, i tak se můžete pustit do pěstování cuket. Této chutné zelenině se bude dařit i na balkoně či terase. K pěstování cuket si v tomto případě vyberte dostatečně hluboký a prostorný truhlík, květináč nebo kýbl. Rostlinky cuket vysazujte do humóznějšího substrátu, pořízeného v zahradnictví, který doplníte ještě o kvalitní zahradní kompost.
Víte, že? Pokud budete mít cukety na terase nebo balkoně, zajistěte, aby k nim měli dobrý přístup včely nebo čmeláci. Abyste se mohli těšit z chutných plodů, tato rostlina potřebuje opylení hmyzem.
Cukety vyžadují dostatečnou zálivku i přísun hnojiva
Chcete-li bohatou úrodu, cukety potřebují také pravidelnou zálivku a hnojení. Každý den je bohatě zalijte. Je důležité, aby se vláha dostala až k jejich kořenům. Rostlinu cukety rovněž každý týden hnojte. Než začne plodit, používejte speciální kapalná hnojiva. V období plodnosti cukety pak sáhněte po speciálních hnojivech určených pro plodovou zeleninu.
Kdy cukety sklízet: Dbejte na správnou velikost plodů

Do sklizně cuket se pusťte tehdy, až dorostou délky 15 až 25 centimetrů. Plody této velikosti jsou nejchutnější a nejkřehčí. Plody cuket nenechávejte přerůstat, zbytečně byste tím rostlinu zatěžovali a ta by nedokázala dostatečně vyživit další plody. Rozhodně se nemusíte bát toho, že se tímto časných sběrem připravíte o dostatečný objem úrody. Rostlina cukety totiž plodí opakovaně.
Tip: Pokud sazenice cuket vysadíte až v druhé polovině června, můžete jejich plody sklízet až do podzimu. Počítejte přitom s tím, že cuketa (s ohledem na konkrétní druh) začne plodit zhruba 40 až 70 dnů od výsadby.
Cuketu využijete v kuchyni na tisíc způsobů

Křehké a křupavé plody cuket najdou využití ve studené i teplé kuchyni. Můžete je přidávat do zeleninových salátů, obalit jako řízek, nastrouhat do bramboráků, dát na gril, použít do krémové polévky, vyrobit si z nich čatní nebo upéct sladký koláč. Které recepty z cukety patří u vás doma k těm nejoblíbenějším?