Pěstování cukety na záhoncích i v nádobách zvládne každý. Odměnou jsou svěží a chutné plody

Pěstování cukety na záhoncích i v nádobách zvládne každý. Odměnou jsou svěží a chutné plody Zdroj: Shutterstock.com

Cuketa patří k nejoblíbenější zelenině, kterou můžete vidět na českých zahrádkách. Aby ne. Její pěstování je poměrně nenáročná záležitost. Svěží a chutné plody, které získáte, můžete následně zpracovat na tisíc způsobů. Nemáte-li zahrádku, nevadí. Cuketu můžete pěstovat i na terase či balkoně, a to v hlubokých květináčích nebo kýblech.

Domovinou cukety je Střední Amerika

Cuketa neboli tykev obecná patří k plodové zelenině, kterou využijete ve studené i teplé kuchyni. Vypěstovat zelené, žlutozelené či žluté cuketky, jejichž původní domovinou je Střední Amerika, zvládne i začátečník. V druhé polovině května a v první polovině června nastává ideální čas k sázení předpěstovaných sazenic cuket, které pořídíte v zahradnictvích, hobby marketech i specializovaných obchodech.

Sázení cuket: Jak na něj?

Předpěstované sazenice cuket vysazujte na otevřeném záhoně v době, kdy už nehrozí nebezpečí mrazíků. A to ideálně v druhé polovině května nebo později. Na zahradě si pro cukety vyberte slunné a závětrné stanoviště. Kromě klasického záhonu můžete cukety vysadit i na kompost.

Zdroj: Shutterstock.com Jelikož cuketa neboli tykev obecná potřebuje pro svůj růst spoustu místa, její sazeničky dávejte na záhonek minimálně jeden metr od sebe. Při vysazování nezapomeňte ke každé sazenici přidat také kvalitní kompost. Každou vysazenou sazeničku následně podložte slámou nebo netkanou fólií, aby se nedotýkala bezprostředně země.

Tip: Největším nepřítelem mladých cuket jsou slimáci, kteří ožírají jejich křehké lístky. Jak se zbavit slimáků jsme pro vás shrnuli v jednom z našich článků.

Pěstování cuket v nádobách: Jde to v hlubokých květináčích i kýblech

Pokud nemáte zahrádku, i tak se můžete pustit do pěstování cuket. Této chutné zelenině se bude dařit i na balkoně či terase. K pěstování cuket si v tomto případě vyberte dostatečně hluboký a prostorný truhlík, květináč nebo kýbl. Rostlinky cuket vysazujte do humóznějšího substrátu, pořízeného v zahradnictví, který doplníte ještě o kvalitní zahradní kompost.

Víte, že? Pokud budete mít cukety na terase nebo balkoně, zajistěte, aby k nim měli dobrý přístup včely nebo čmeláci. Abyste se mohli těšit z chutných plodů, tato rostlina potřebuje opylení hmyzem.

Cukety vyžadují dostatečnou zálivku i přísun hnojiva

Chcete-li bohatou úrodu, cukety potřebují také pravidelnou zálivku a hnojení. Každý den je bohatě zalijte. Je důležité, aby se vláha dostala až k jejich kořenům. Rostlinu cukety rovněž každý týden hnojte. Než začne plodit, používejte speciální kapalná hnojiva. V období plodnosti cukety pak sáhněte po speciálních hnojivech určených pro plodovou zeleninu.

Zdroj: Shutterstock.com Kdy cukety sklízet: Dbejte na správnou velikost plodů

Do sklizně cuket se pusťte tehdy, až dorostou délky 15 až 25 centimetrů. Plody této velikosti jsou nejchutnější a nejkřehčí. Plody cuket nenechávejte přerůstat, zbytečně byste tím rostlinu zatěžovali a ta by nedokázala dostatečně vyživit další plody. Rozhodně se nemusíte bát toho, že se tímto časných sběrem připravíte o dostatečný objem úrody. Rostlina cukety totiž plodí opakovaně.

Jakým způsobem cukety sklízet? Plody rozhodně neodřezávejte nožem. Sklízejte je odkroucením stopky plodu v místě u lodyhy samotné rostliny.

Tip: Pokud sazenice cuket vysadíte až v druhé polovině června, můžete jejich plody sklízet až do podzimu. Počítejte přitom s tím, že cuketa (s ohledem na konkrétní druh) začne plodit zhruba 40 až 70 dnů od výsadby.

Zdroj: Shutterstock.com Cuketu využijete v kuchyni na tisíc způsobů

Křehké a křupavé plody cuket najdou využití ve studené i teplé kuchyni. Můžete je přidávat do zeleninových salátů, obalit jako řízek, nastrouhat do bramboráků, dát na gril, použít do krémové polévky, vyrobit si z nich čatní nebo upéct sladký koláč. Které recepty z cukety patří u vás doma k těm nejoblíbenějším?

Autor:
Publikováno: 8. 6. 2020 11:03 Nahlásit obsah