Proč se jí kapr na Vánoce? Proč se Vánoce jmenují Vánoce? nebo Odkud se vzalo zlaté prasátko? Zjistěte, co víte o Vánocích
Už jste někdy přemýšleli nad tím, jak stará je tradice zdobení vánočního stromečku? Zajímá vás také, proč se na Vánoce líbáme pod jmelím nebo proč jíme na Vánoce zrovna kapra? Jestli si nejste jisti odpověďmi, máme je pro vás. Také vám řekneme, proč se Vánoce jmenují Vánoce nebo odkud se vzalo zlaté prasátko.
Proč se Vánoce jmenují Vánoce?
Už jste si někdy položili otázku, proč se Vánocům říká Vánoce? Toto slovo je dle historických pramenů odvozené ze staroněmeckého výrazu den wihen Nachten, který můžeme přeložit jako svaté noci nebo posvátné noci. Tento staroněmecký výraz se v čase proměnil v německé slovo Weihnachten.
Odkud se vzalo zlaté prasátko?
Také po celý Štědrý den držíte půst, abyste na Štědrý večer viděli zlaté prasátko? Kde se tato pověra vůbec vzala? V českých zemích se začala dodržovat již v době středověku. Tato česká vánoční pověra staví na neporušeném předvánočním půstu a slibuje, že ten, kdo se 24. prosince až do štědrovečerní večeře postí (tj. nebude jíst maso), uvidí zlaté prasátko.
Proč se jí kapr na Vánoce?
Klasickou součástí štědrovečerní večeře je v Česku smažený kapr s bramborovým salátem. Zajímalo vás někdy, proč se jí u nás na Vánoce kapr? Kapr se na štědrovečerní tabuli dostal v Českých zemích až v 19. století, a to pouze v rybníkářských krajích, kde se připravoval na černo nebo na modro. Recept na smaženého kapra se objevil až v Československu ve 20. letech 20. století a oblibu našel zvláště ve městech. Smaženého kapra jako součást štědrovečerní večeře zpopularizovala prostřednictvím své slavné kuchařky Magdalena Dobromila Rettigová.
Od kdy se zdobí vánoční stromeček?
Dokážete odpovědět na otázku, od kdy se zdobí vánoční stromeček? Rozhodně nejde o tradici starou dvě století. První ozdobený stromeček se dle legendy objevil již v roce 573 našeho letopočtu. Vánoční jedličku ozdobil pochodněmi ve tvaru křížů na dvoře burgundského krále Gontrana misionář Kolumbán z Bobbia, který se snažil v Burgundsku a Bretani přivést pohany ke křesťanství.
Proč se líbáme pod jmelím?
Polibek pod jmelím patří k nejoblíbenějším vánočním zvykům. Podle legendy se jako první líbal pod jmelím svatý Mikuláš se svou milou. Tato tradice se následně stala oblíbenou v 16. století na Britských ostrovech a ve Skandinávii. Líbání pod zavěšeným jmelím získalo následně na popularitě díky anglickému spisovateli Charlesi Dickensovi, který tento vánoční zvyk popsal ve své knize Kronika Pickwickova klubu.