Proč se líbáme pod jmelím? Jeho magická moc nám přináší štěstí a lásku

Proč se líbáme pod jmelím? Jeho magická moc nám přináší štěstí a lásku Zdroj: Shutterstock.com

Polibek pod zavěšeným jmelím patří k těm nejpříjemnějším vánočním zvykům. Líbáte se každým rokem pod jmelím i vy? Na tento vánoční rituál byste rozhodně neměli nikdy zapomenout. Jmelí vám má totiž díky své magické moci přinést v příštím roce lásku a štěstí.

Kdo první políbil svou milou pod jmelím? Svatý Mikuláš

Pokud si myslíte, že líbání pod jmelím patří k novodobým vánočním zvykům, musíme vás vyvést z omylu. Legenda praví, že první, kdo se pod jmelím líbal, byl svatý Mikuláš se svou láskou. Při jednom ze svých setkání totiž nevědomky stáli právě pod touto parazitickou rostlinou, které se odedávna připisuje magická moc.

Zdroj: Shutterstock.com Vánoční tradice líbání pod zavěšeným jmelím se stala populární až v 16. století na Britských ostrovech a také ve Skandinávii. Líbání pod jmelím ještě více v 19. století proslavil anglický spisovatel Charles Dickense, který o tomto vánočním zvyku napsal ve své slavné knize Kronika Pickwickova klubu. Angličané tehdy své domovy jmelím na Vánoce nejen zdobili, ale také se pod ním líbali. Žádná mladá dívka, která byla pod snítkou, rozhodně nesměla odmítnout žádný polibek. Tehdejší pověra pravila, že by se příští rok neprovdala a zůstala by na ocet.

Vánoční jmelí v českých zemích

V 19. století se jmelí stalo nedílnou součástí Vánoc také v německy mluvících zemích, odkud se následně rozšířilo i k nám. V současné době se již české Vánoce bez zeleného či pozlaceného jmelí rozhodně neobejdou a své místo mají nejen na vánočních trzích, ale i v českých domovech.

Líbání pod jmelím: Co říká vánoční tradice?

Pod zavěšeným jmelím bychom se dle tradice neměli líbat pouze na Štědrý den, ale po celý adventním čas. Jedině tak si v celé příštím roce zajistíme dostatek štěstí a lásky. Vánoční tradice navíc praví, že muž může pod jmelím políbit každou ženu, která pod ním prochází.

Zdroj: Shutterstock.com Jestliže se pod jmelím líbáte s někým, koho milujete, utrhněte si společně z jeho snítky jednu bílou bobulku. Tento zvyk vám zajistí společné štěstí.

Pokud máte jmelí zavěšené doma, klidně jej na tomto místě nechte viset i po Vánocích. Ve vašem domově vám může dělat milou společnost celý příští rok, a to až do dalšího Štědrého dne. Měla by na něm přitom zůstat alespoň jedna bílá bobulka. Vánoční tradice totiž říká, že díky své magické síle přinese vašemu domovu štěstí.

Tip: Vánoční jmelí, které si doma pověsíte, si ovšem nekupujte sami. Aby mělo svou magickou moc, musí být darované. Je rovněž důležité, aby se jmelí po zavěšení nedotýkalo země. Jedině tak bude dle tradice působit, jak má.

Autor:
Publikováno: 6. 12. 2019 10:03 Nahlásit obsah