Zavařování bez zavařovacího hrnce: Jde to v myčce na nádobí, mikrovlnce i troubě

Zavařování bez zavařovacího hrnce: Jde to v myčce na nádobí, mikrovlnce i troubě Zdroj: Shutterstock.com

Potřebujete si zavařit marmeládu, přesnídávku, zeleninovou čalamádu nebo houby, ale nemáte zavařovací hrnec? Sezonní suroviny, na kterých si chcete pochutnávat v průběhu následujícího roku, můžete sterilizovat také jiným způsobem. Už jste slyšela o zavařování v myčce na nádobí, mikrovlnce nebo troubě?

Zavařování v myčce na nádobí: Stále populárnější metoda

Myčku na nádobí má v současnosti doma snad každý. V tomto šikovném kuchyňském pomocníkovi však nemusíte mýt pouze znečištěné nádobí, ale zavařit si v něm třeba marmeládu nebo zeleninu ve sladkokyselém nálevu. V každém případě je zavařování v myčce na nádobí stále oblíbenější i díky tomu, že to není žádná věda. Jakých pravidel byste se měla konkrétně držet?

Zdroj: Shutterstock.com

1. Do myčky na nádobí naskládejte pečlivě zavíčkované zavařovací sklenice s obsahem. Menší sklenice vkládejte do horního koše, větší pak do koše spodního.

2. Aby se sklenice případně nerozbily, můžete je mezi sebou zajistit plastovými či keramickými talířky.

3. Myčku nastavte na nejvyšší teplotní program (70 stupňů Celsia a více) a zapněte ji.

4. Myčku nechejte jet jen tak, rozhodně do ní nevkládejte tabletu, leštidlo ani sůl.

5. Po ukončení programu sklenice z myčky vydělejte, obraťte je dnem vzhůru a položte je na suchou utěrku.

6. Po vychladnutí zavařeninu obraťte a dejte ji na suché, tmavé a chladné místo.

Zavařování v elektrické, plynové či horkovzdušné troubě

Zavařování ovoce, zeleniny, hub či marmelád v troubě je klasika, která nezklame. K této metodě konzervování potravin se uchylovaly už naše babičky, které zrovna nevlastnily zavařovací hrnec. Ať už máte horkovzdušnou, elektrickou či plynovou troubu, postup je následující.

Zdroj: Shutterstock.com 1. Vydělejte z trouby rošt.

2. Troubu předehřejte na 200 až 220 stupňů Celsia.

3. Na pečicí plech vyskládejte zavíčkované sklenice. Důležité je, aby mezi nimi byla mezera alespoň 1 centimetr. V opačném případě by vám mohly popraskat.

4. Na pečicí plech dále nalijte teplou vodu. Voda by měla na plechu dosahovat výšky alespoň 1 centimetr.

5. Následně plech se sklenicemi vložte do trouby k zavaření. Menší sklenice přitom sterilizujte 10 minut, větší pak 15 minut. Doba zavařování závisí také na tvrdosti jednotlivých surovin. Tvrdší plody jako třeba okurky sterilizujte delší dobu, měkčí jako maliny či ostružiny zase kratší dobu.

Tip: Je samozřejmé, že každá trouba peče jinak, proto si to u té své musíte nejprve vychytat. Není od věci, když k zavařování vložíte do své trouby jako vzorek nejprve jednu sklenici a podle výsledku pak zavaříte další.

Zavařování v mikrovlnce: Jen pro odvážné

Řada žen nedá dopustit na zavařování v mikrovlnce, které je podle nich rychlé a velmi pohodlné. Vzhledem k tomu, že do mikrovlnné trouby vkládají sklenici s obsahem, a především kovovým víčkem, považujeme tento způsob zavařování za velmi riskantní až zrádnou variantu.

Zdroj: Shutterstock.com Tyto ženy doporučují používat sklenice s novým šroubovacím víčkem. I když do mikrovlnné trouby nepatří nic kovového, tyto víčka podle nich problémy nedělají. Jakým způsobem tedy v mikrovlnce zavařovat?

1. Sklenici se surovinou, kterou chcete zavařit, uzavřete novým šroubovacím víčkem. Toto víčko ale příliš nedotahujte.

2. Sklenice, které chcete zavařit, rovnoměrně rozložte na talíř mikrovlnky. V případě, že máte jenom jednu, dejte ji doprostřed. Ideální je přitom v mikrovlnce zavařovat jednu sklenici po druhé.

3. Jestliže máte jednu sklenici o objemu 720 ml, sterilizujte ji na výkon 700 W po dobu 6 minut. Pokud má jedna sklenice objem 360 ml, zavařujte ji na výkon 700 W po dobu 3 minut.

4. Po dokončení zavařování sklenici vydělejte z mikrovlnky, dotáhněte jí víčko, obraťte dnem vzhůru a položte na čistou utěrku. Po 5 minutách sklenici obraťte a máte hotovo.

Autor:
Publikováno: 15. 7. 2019 10:30 Nahlásit obsah