Zavěšené jmelí je symbolem Vánoc. Čím více má bílých bobulek, tím více štěstí vám přinese

Zavěšené jmelí je symbolem Vánoc. Čím více má bílých bobulek, tím více štěstí vám přinese Zdroj: Shutterstock.com

Vánoce si snad nikdo z nás nedokáže představit bez jmelí. S touto zelenou keřovitou rostlinou s bílými bobulemi, která parazituje v korunách stromů, je spojena řada vánočních tradic. Nejde pouze o líbání pod jmelím. Tuto rostlinu si zavěste doma, kde ji nechte do příštích Vánoc. Podle vánoční pověry vám zavěšené jmelí přinese štěstí i lásku.

Jmelí má magický význam zvláště o Vánocích

Jmelí bílé je stálezelená keřovitá až 80 centimetrů vysoká rostlina, která roste coby cizopasník na jehličnatých a listnatých stromech. Z jehličnanů má nejraději borovice a jedle, z listnáčů pak lípy, topoly nebo javory. Jmelí kvete během března a jeho plody, tedy bílé bobule podobné perlám, dozrávají v průběhu prosince. Právě z toho důvodu dávali naši předkové jmelí magický význam zvláště o vánočních svátcích.

Zvyk zavěšovat doma zelené jmelí s bílými bobulemi, ale i jmelí zlaté nebo stříbrné, je v Česku oblíbený i v současnosti. Víte ale, co tato vánoční tradice znamená a co vašemu partnerskému a rodinnému životu může přinést dobrého?

Proč doma zavěsit jmelí: Pro štěstí i pevnost vztahu

Naši předkové dodržovali tradici zavěšování jmelí nad štědrovečerním stolem. Hlava rodiny zavěšovala nad sváteční tabuli jmelí 24. prosince brzy ráno. Tato zvyklost měla celé rodině přinést štěstí a požehnání. Během Štědrého večera mělo navíc jmelí každému členu rodiny splnit přání tehdy, když jej zašeptal do ohně první zapálené svíčky na vánočním stromku.

K novodobým vánočním tradicím patří líbání pod zavěšeným jmelím. Muž přitom může políbit každou ženu, která pod jmelím prochází. Polibek pod jmelím dle vánoční pověry oběma zajistí štěstí, lásku a plodnost. Pověra také říká, že jmelí, které si necháte zavěšené doma, magicky ovlivní také váš partnerský vztah. Bílé bobule jmelí totiž obsahují lepivá semena, o kterých se traduje, že dokážou spojit muže a ženu, anebo udržet (či slepit) vztah mezi nimi.

Jmelí nechte doma viset i v novém roce

Chcete, aby se vám po všech stránkách dařilo i v dalším roce? Magické jmelí si nechte zavěšené doma i po konci svátků a nechte jej takto viset až do příštích Vánoc. Navíc dbejte na to, aby na něm zůstalo co nejvíc bílých bobulek. Podle pověry, čím více bílých bobulí na jmelí bude, tím více štěstí vám přinese v novém roce. 

Magickou moc jmelí prý navíc neovlivňuje pouze počet bobulek, který na něm je. Magický účinek této rostliny umocňuje také skutečnost, zda vám ji někdo daroval. 

Se jmelím souvisí i náboženská legenda

Jmelí má rovněž náboženský význam. Traduje se o něm legenda, že bylo dříve stromem. Z jeho větve měl Josef vyřezat kolébku pro Ježíška. Římané pak následně strom skáceli a vyrobili z něj kříž, na kterém byl Ježíš ukřižován. Jmelí jako druh stromu pak seschlo hanbou do malých keříků, které však o Vánocích zahrnují lidi štěstím, láskou a dobrem. 

Parazitující způsob obživy jmelí přitom symbolizuje obřad přijímání Kristova těla a krve. Pravděpodobně i z toho důvodu se v křesťanské tradici udrželo jako symbol Vánoc.

Autor:
Publikováno: 17. 12. 2020 12:42 Nahlásit obsah