Jak správně udělat jíšku do polévky nebo omáčky? Spousta lidí neví, jak na to

Jak správně udělat jíšku do polévky nebo omáčky? Spousta lidí neví, jak na to Zdroj: Shutterstock

Abyste si mohli vychutnat výbornou českou polévku nebo omáčku, patří do ní správně udělaná jíška. Ač je připravit jíšku velmi snadné, spousta lidí netuší, jak na to. Máte také tento problém? Jelikož jíška neboli zásmažka slouží v české kuchyni k zahušťování polévek či omáček, dáme vám tipy na to, jak ji správně udělat.

Co je jíška a k čemu ji potřebujete

Jaké má jíška využití? Přijde vám vhod k zahuštění polévek, omáček a šťáv k masu. V české kuchyni ji už prakticky jinde nevyužijete. Jíška neboli zásmažka se skládá celkem ze dvou surovin, a to z tuku a hladké mouky. Co se týká tuku, v české kuchyni použijte ideálně rostlinný olej, máslo nebo sádlo.

Jak správně udělat jíšku

Jíšku připravujte z vybraného tuku a hladké mouky vždy v poměru 1:1. Přesněji řečeno, na 1 díl tuku (rostlinného oleje, másla či sádla) použijte 1 díl hladké mouky. Při přípravě jíšky nejprve na pánvi rozehřejte tuk, do kterého postupně přidejte mouku. Aby se vám jíška nepřipálila, stále ji míchejte vařečkou nebo metličkou. Tímto způsobem si můžete připravit celkem dva druhy jíšky, a to světlou nebo tmavou.

Recept na světlou jíšku

Pokud připravujete světlou jíšku, tuk na pánvi se musí pouze rozpustit, nikoliv rozpálit. Na rozpuštěný tuk následně přidejte hladkou mouku a míchejte tak dlouho, až jíška přestane pěnit. Podstatné je, abyste světlou jíšku nenechávali na pánvi příliš dlouho - ve výsledku by měla být pouze mírně nažloutlá.

Do kterých pokrmů se světlá jíška hodí? Do světlých omáček a polévek, jako je koprovka, kuře na paprice, květáková polévka nebo houbová polévka. Světlá jíška je také základem bešamelu.

Recept na tmavou jíšku

Zajímá vás, jak připravit tmavou jíšku? Základem je, abyste nejprve na pánvi rozpálili tuk do světle hněda. Až poté do něj přidejte mouku. V případě přípravy tmavé jíšky stůjte u sporáku alespoň 5 minut a jíšku pravidelně míchejte, aby se nepřipálila. Důležité je, abyste s její přípravou dokázali včas přestat.

V kterých receptech tmavou jíšku využijete? K zahuštění guláše, šťáv k masu nebo tmavých polévek, jako je kmínová, játrová, hrachová, čočková nebo gulášová.

Tipy, jak zahustit hotovou jíškou polévku či omáčku

Připravili jste si jíšku a nyní jejím prostřednictvím chcete zahustit polévku nebo omáčku? V zásadě máte dvě možnosti, jak na to. Můžete přidat buď tekutinu do jíšky, nebo jíšku do tekutiny. Jak postupovat?

V prvním případě do horké jíšky po menších dávkách zapracujte tekutinu. Vše metličkou rozmíchejte do hladka, aby se netvořily hrudky. Ve druhém případě, kdy chcete rozmíchat jíšku v hotovém pokrmu, si vezměte na pomoc cedník. Do cedníku dejte jíšku a ponořte jej do hrnce s tekutinou. Pomocí metličky přes cedník jíšku, která se začne v tekutině rozpouštět, postupně protlačte. Opět tím předejdete nežádoucím hrudkám.

Tip: Polévku či omáčku, kterou jste zahustili jíškou, následně povařte alespoň dalších 15 minut. 

Zdroj: iReceptar.cz, Kucharkaprodceru.cz, Magazin.recepty.cz
Autor:
Publikováno: 1. 11. 2021 12:34 Nahlásit obsah