Jak přežít začátek školního roku? Nastavte si pravidla už od začátku

Jak přežít začátek školního roku? Nastavte si pravidla už od začátku Zdroj: Shutterstock.com

Začátku školního roku se děsí nejen každý školák a student, ale také každý rodič. Zvlášť pro rodiče malých dětí je začátek školního roku doslova o nervy, neboť malý školák musí začít dodržovat pevný řád spojený s řadou povinností. A s tím má často problémy. Abyste se kvůli tomu coby rodiče příliš nestresovali, myslete na tato pravidla.

Začátek školního roku berou mnohdy vážněji rodiče nežli jejich děti. Rodiče si na jednu stranu oddechnou, že jejich dítě zase konečně usedne ve školních lavicích. Na druhou stranu se rodičům ze všech těch povinností, které s sebou škola opět přináší, dělá mdlo. Jak tedy přežít začátek školního roku a bez problémů opět najet na školní režim? 

Vytvořte dítěti určitý řád a společně jej dodržujte

Hned jak dítě nově nastoupí do školy, chce to pro něj i pro vás přesný řád. Naplánujte svému školákovi přesný režim a dodržujte jej. Postupně se jej hravě naučí. Týká se to doby vstávání, odchodu do školy, ale i času kroužků, času psaní domácích úkolů i doby odpočinku. Aby se vaše dítě co nejvíc orientovalo v čase, pořiďte mu klasické hodinky.

Zůstaňte v klidu a nekřičte

Se začátkem školního roku zůstaňte v klidu a nerozčilujte se při každé maličkosti. Ať už vaše dítě zapomene ve škole penál nebo dokonce celý batoh, držte své nervy na uzdě. Vaše nervozita by se zbytečně přenesla na dítě.

Zdroj: Shutterstock.com

Učte své dítě samostatnosti

Abyste si coby rodiče co nejvíc oddechli, učte své dítě již od začátku roku samostatnosti. U malých školáků se to týká především samostatného psaní domácích úkolů, chystání sešitů a učebnic na následující den dle rozvrhu nebo příprava svačiny.

Nepřehánějte to s kroužky

Většina rodičů chce, aby se jejich dítě co nejvíc rozvíjelo. Proto mu vybírají a platí nadmíru kroužků. Nic se ovšem nemá přehánět, ať na svého školáka nenakládáte víc povinností, než unese. Ať si sám vybere maximálně jeden či dva kroužky týdně a poté si po škole užívá zasloužené volno.

Své dítě tedy kroužky rozhodně nepřetěžujte. Pokud mu naplánujete na každý den jednu mimoškolní aktivitu, v pátek se vám zaručeně zhroutí. Z přemíry kroužků bude velmi unavené, a tak bude mít i velký problém s pozorností ve škole.

Tip: Na vybraný kroužek by mělo vaše dítě chodit z vlastního rozhodnutí, a ne z cizího nátlaku. Tato mimoškolní aktivita by navíc měla být zaměřena na to, co vašeho malého školáka skutečně baví.

Zdroj: Shutterstock.com

Vybírejte takové kroužky, na které dítě samo dojde

Zvlášť pokud máte víc dětí, začátkem školního roku se s nimi domluvte nejlépe na kroužcích, na které samy dojdou pěšky. Nechcete být přece v průběhu týdne vedle své práce taky rodičem-taxikářem.

Při psaní úkolů myslete na to, že se malé dítě dokáže soustředit maximálně 20 minut

Toto pravidlo byste si měli zapamatovat, ať na svého potomka zbytečně během psaní úkolů nezvyšujete hlas nebo dokonce nekřičíte. Takový prvňák nebo druhák se umí soustředit maximálně 20 minut. Proto mu po této době dejte zasloužený oddech, poté se k psaní úkolů můžete opět vrátit.

Dopřejte svému dítěti čas na hraní i na aktivní odpočinek

Školní rok by pro děti rozhodně neměl být pouze o povinnostech. V tom všem byste jim měli vymezit dostatek času pro hraní a aktivní odpočinek. Váš školák přeci jenom rád vyrazí ven s kamarády nebo si zaleze do pokojíčku, kde si bude hrát se svými nejoblíbenějšími hračkami. A právě v těchto případech si nejvíc odpočine.

Autor:
Publikováno: 30. 8. 2019 09:26 Nahlásit obsah