Nejoblíbenější české vánoční tradice a zvyky: Nezůstávejte jen u adventního věnce či jmelí

Nejoblíbenější české vánoční tradice a zvyky: Nezůstávejte jen u adventního věnce či jmelí Zdroj: Shutterstock.com

Adventní období i samotné Vánoce jsou magickým časem, který rádi trávíme se svými blízkými. V tomto období rádi po vzoru našich předků dodržujeme také některé zvyky a tradice, pomocí nichž zjišťujeme svou budoucnost, anebo přivoláváme novou lásku. Které vánoční zvyky patří v Česku k těm nejoblíbenějším?

Výroba adventního věnce

K tradicím a zvykům, které se v současnosti vztahují k adventnímu období, patří v prvé řadě výroba adventního věnce. Také jste si letos stihli vyrobit ten svůj? Potom patříte mezi padesát procent Čechů, kteří tuto tradici rok, co rok dodržují.

Průběžné mlsání adventního kalendáře

Novodobým zvykem jsou v Česku také adventní kalendáře, které jsou plněné sladkostmi, anebo milými drobnostmi všeho druhu. Tyto kalendáře se 24 okénky, které se otevírají po jednom od 1. prosince do 24. prosince, zpravidla dětem zpříjemňují čekání na Vánoce. Máte doma adventní kalendář i vy?

Trhání barborek

Tento původně pohanský zvyk někteří lidé v Česku s láskou dodržují dodnes. Na svátek svaté Barbory, tedy 4. prosince, si nařežou větvičky třešní, višní nebo zlatého deště a následně je vloží do vázy. Traduje se, že když tyto větvičky do Vánoc rozkvetou, dívka, která je natrhala, se do roka vdá.

Zdroj: Shutterstock.com

Psaní dopisu Ježíškovi

I když tu máme dobu online médií, na špici nejoblíbenějších vánočních zvyků se stále nachází psaní dopisu Ježíškovi. Této tradice se v Česku drží až devadesát procent rodin s malými dětmi. Většina dětí, které dopis napíše, jej následně dává za okno, výjimečně jej posílají poštou. Ráno pak děti s nadšením sledují, že dopis už za oknem není a že si jej Ježíšek odnesl.

Líbání pod jmelím

K dnešním tradičním vánočním zvykům patří i líbání pod jmelím. Když se pod zavěšeným jmelím s blízkou osobou políbíte, tento zvyk vám má zajistit lásku po celý příští rok.

Rozkrajování jablíčka

Tato staročeská tradice se dochovala do dnešní doby a během Vánoc patří k těm nejoblíbenějším. V čem rozkrajování jablíčka spočívá? Když se po rozkrojení jablka objeví hvězdička z jablečných jadérek, budete celý příští rok zdraví a šťastní. Jadérka ve tvaru křížku pak znamenají smrt.

Zdroj: Shutterstock.com

Vánoční půst a čekání na zlaté prasátko

Kdo se po celý Štědrý den postí a trpělivě si počká až na štědrovečerní večeři, ten uvidí zlaté prasátko. I tento staročeský zvyk se dochoval až do dnešní doby. Do jídla byste se přitom měli s rodinou pustit až tehdy, když se na nebi objeví první hvězda.

Pouštění lodiček z ořechových skořápek

Pouštění lodiček z ořechových skořápek je velmi milým vánočním zvykem, který v současnosti dodržuje každá čtvrtá až pátá česká rodina. K tomuto zvyku potřebujete prázdnou skořápku vlašského ořechu, do kterého upevníte malou svíčku pomocí nakapaného vosku. Svou lodičku by si měl každý ze členů rodiny vyrobit sám. Poté má každý z rodiny svou lodičku se zapálenou svíčkou položit do nádoby s vodou. Podle pohybu lodiček pak můžete věštit, co jej čeká v příštím roce.

Kapří šupina pod talířem nebo v peněžence

O kapřích šupinách se říká, že přinášejí peníze. Ať už tedy na Vánoce jíte kapra, nebo ne, inspirujte se další zvyklostí většiny Čechů. Aby si české rodiny do dalšího roku udržely hojnost, dávají si během štědrovečerní večeře pod talíř kapří šupinu. Někteří lidé také po celý rok nosí kapří šupinu v peněžence.

Které vánoční tradice a zvyky patří k vašim nejoblíbenějším a bez kterých si Vánoce rozhodně nedokážete představit? Jak to u vás doma během vánočních svátků chodí, nám napište do komentářů.

Autor:
Publikováno: 4. 12. 2019 10:34 Nahlásit obsah