Nejstarší miminko na světě je o necelé 2 roky mladší než jeho maminka. Je to vůbec možné?

Nejstarší miminko na světě je o necelé 2 roky mladší než jeho maminka. Je to vůbec možné? Zdroj: Shutterstock

Život je plný paradoxů. I titulek tohoto článku, který vám pravděpodobně přišel absurdní, je pravdivý. Týká se manželů Tiny a Benjamina Gibsonových, kteří se neúspěšně pět let snažili o miminko. Poté se rozhodli pro umělé oplodnění s pomocí zmrazených embryí. A právě jedno z použitých embryí bylo pouze o dva roky mladší než nastávající maminka.

Počít dítě přirozenou cestou je v dnešní době velká výhra. Párů, kterým se nedaří, je spousta. Aby si mohly v náručí pochovat své vytoužené miminko, jejich poslední šancí bývá umělé oplodnění. 

Také manželé Tina a Benjamin pět let neúspěšně pracovali na děťátku. Dokonce přemýšleli nad tím, že si adoptují dítě z dětského domova. Když už byli zoufalí, řekli si, že ještě vyzkouší umělé oplodnění s pomocí zmrazených embryí. 

36letý Benjamin trpí cystickou fibrózou, která ve většině případů způsobuje problémy s plodností. Proto se v roce 2016 nechala Tina oplodnit cizím embryem. A zadařilo se. V březnu roku 2017 se manželům Gibsonovým narodila dcerka Emma. 

Jak je možné, že je tato holčička pouze o pár let mladší než její maminka Tina? Emma totiž vznikla z embrya, které bylo zmrazené neuvěřitelných 24 let. Že je embryo tak staré přitom nastávající maminka Tina zjistila až v den umělého oplodnění. Co jí na tuto skutečnost řekl její ošetřující lékař? Že když miminko donosí, půjde o světový rekord.

O několik let později si Tina a Benjamin řekli, že malé Emmě pořídí sourozence. Opět se rozhodli o stejný postup. Tina podstoupila umělé oplodnění cizím zmraženým embryem. V říjnu roku 2020 pak porodila holčičku Molly.

Právě Molly překonala světový rekord své starší sestry. Narodila se totiž z embrya, které bylo zmrazené v říjnu roku 1992. Maminka Tina se přitom narodila v dubnu 1991. Je mezi nimi rozdíl pouhých 18 měsíců, tedy necelých dvou let. Embryo, ze kterého Molly vznikla, bylo navíc zmrazené neuvěřitelných 27 let. Právem ji proto můžeme označit za nejstarší miminko na světě.

Autor:
Publikováno: 23. 2. 2021 13:02 Nahlásit obsah