Pomáhají vám děti s úklidem? Tím jim zajišťujete lepší život
Spousta z nás úklid domácnosti přímo nenávidí. Vysát koberce, utřít prach, vytřít dlažbu nebo umýt nádobí. Co ale do úklidu zapojit své vlastní děti? Nejen, že nám práce půjde společnými silami mnohem rychleji. Dle psychologů tímto přístupem děláme svým potomkům obrovskou laskavost. Díky tomu, co se v mládí naučí, budou v životě mnohem úspěšnější.
Chcete, aby byly vaše děti v životě úspěšné? Zapojte je do domácích prací
Když po dětech chcete, aby se podílely na domácích pracích, anebo alespoň uklízely samy po sobě, většina z nich to bere velmi nelibě. Aby se z vašich nepořádných potomků staly pořádkumilovné děti, máte za tímto účelem jedno velké eso v rukávu. Tím je studie University of Mississipy, která na základě pozorování došla k velmi zajímavému zjištění.
Američtí vědci tvrdí, že děti, které od útlého věku pomáhají svým rodičům s domácími pracemi, se naučí lépe pracovitosti a schopnosti spolupracovat s druhými. Tyto děti v dospělosti zodpovědněji přistupují ke svým povinnostem a dokážou nahlížet na vzniklé problémy i z pohledu druhých lidí.
Domácí práce? Pro děti spíš laskavost
Když své dítě necháte utřít nádobí nebo zamést schody, děláte mu tím vlastně obrovskou laskavost. Podle vědců z University of Mississipy děti, které od nízkého věku pomáhaly svým rodičům s úklidem, jsou ve svém profesionálním životě mnohem úspěšnější. A navíc mají v dospělosti lepší vztahy se svou rodinou a přáteli.
Úspěch předurčují i další aspekty výchovy: K čemu dalšímu děti vést?
Neexistuje žádný univerzální recept k tomu, aby z vašich dětí vyrostli úspěšní lidé. Psychologové však poukazují na některé aspekty ve výchově, které vašim dětem dokážou předurčit úspěch. Vědecký magazín Iflscience.com přinesl následující výchovné tipy, které vaše děti dobře vybaví do dospělosti a zajistí jim šťastný život. Mezi těmito tipy najdete právě také zapojování dětí do domácích prací. Co dalšího psychologové radí?
1. Základem spokojeného života v dospělosti je, když dítě žije ve společné domácnosti s oběma rodiči. Ke svému partnerovi i dětem se tak chovejte láskyplně a mějte mezi sebou zdravé vztahy. Snažte se naopak vyhýbat konfliktním situacím.
2. Učte své dítě sociálním dovednostem. Mělo by umět s druhými lidmi navazovat vztahy, komunikovat, spolupracovat či jednat. To je obrovský základ do budoucna.
4. Učte své dítě sebeovládání.
5. Naučte jej zvládat prohru. Vaše dítě nemusí být vždy úspěšné, ale může někdy selhat.
6. Věnujte se dítěti ve svém volném čase. Dělejte s ním věci společně.
7. Oceňte své dítě za každé úsilí a podporujte jej ve věcech, které jej baví. Nezapomeňte u něj rozvíjet také jeho myšlenkový růst.