Stará známá pravda: Rodiče se normálně vyspí až po 6 letech od narození potomka

Stará známá pravda: Rodiče se normálně vyspí až po 6 letech od narození potomka Zdroj: Shutterstock.com

Nastávající rodiče si často od druhých lidí vyslechnou nevyžádanou radu, aby si naplno užili spánku, dokud to jde. Mnohdy to naivně berou jako zbytečné strašení. Pokud ale máte malé děti a spíte jenom pár hodin denně, víte, o čem je řeč. Tuto skutečnost potvrdili i sami vědci. Podle nich se rodiče pořádně vyspí až po 6 letech od narození dítěte.

„Co bychom dali za pár hodin nepřerušovaného spánku,“ tvrdí čerství rodičové

Možná, že i ze svého okolí znáte rodiče, kterým před příchodem jejich prvního potomka ostatní domlouvali, ať se vyspí do zásoby. Po narození jejich vytouženého dítěte byly jejich původní spánkové návyky ta tam. Na místo toho přišlo na řadu časté vstávání k miminku, jeho náročné uspávání a pouze několik hodin spánku denně.

Zdroj: Shutterstock.com Během tohoto zlomového okamžiku zvlášť ženy litují, že se před příchodem potomka na svět neprospaly více. Dost novopečených maminek také nahlas sní o tom, co by daly za pár hodin nepřerušovaného spánku denně. To je také důvod, proč se čerství rodiče kvůli své spánkové deprivaci dostávají až na hranici samotného vyčerpání.

Kdy se zase pořádně vyspíte? Po šesti letech od narození potomka

Máte malé dítě a přesně víte, o čem píšeme? Abychom vás uklidnili, počkejte pár let a konečně se vyspíte do sytosti. Potvrzuje to i vědecká studie, kterou nedávno zveřejnil magazín Sleep. Podle této studie, která vznikla na půdě Katedry psychologie Univerzity v britském Warwicku, se do svého původního spánkového režimu vrátíte po šesti letech od narození dítěte. Tedy pokud si během této doby nepořídíte dalšího potomka.

Zdroj: Shutterstock.com Studii o spánkové deprivaci rodičů malých dětí konkrétně vedla docentka Sakari Lemola, která v letech 2008 až 2015 zpovídala takřka 5 tisíc žen a mužů, kteří měli čerstvou zkušenost s rodičovstvím. Zjištění, ke kterým došla, jsou velmi zajímavá a rozhodně stojí za přečtení.

  • Kvalita spánku se po porodu dítěte snížila zejména u žen. Ženy ztratily v průměru jednu hodinu spánku za noc, zatímco muži pouze 15 minut spánku za noc, a to ve srovnání s dobou, než si pořídili vlastní dítě.
  • Problémy s nedostatkem spánku měli rodiče také v po čtyřech až šesti letech po porodu. Matky ztrácely 20 minut spánku, tátové zase 15 minut.
  • Spánkovou deprivací trpěli paradoxně především rodiče jednoho dítěte nežli rodiče s více dětmi.

Rodiče malých dětí každý večer dohánějí resty: Od domácích prací po volný čas s partnerem

Proč rodičům schází spánek i tehdy, když jejich děti vyrostly z miminkovských a batolecích let? Je to nejen tím, že se jejich děti chodící do mateřské školy ještě párkrát za noc vzbudí. Podle vedoucí výzkumu Sakari Lemola chodí rodiče malých dětí každý den velmi pozdě spát proto, aby mohli dokončit všechny své povinnosti nebo si užili volný čas s partnerem.

Autor:
Publikováno: 12. 4. 2019 12:00 Nahlásit obsah