Dubnové noční obloze kraluje meteorický roj Lyridy: Maxima dosáhne v noci z 21. na 22. dubna

Dubnové noční obloze kraluje meteorický roj Lyridy: Maxima dosáhne v noci z 21. na 22. dubna Zdroj: Shutterstock.com

Až se setmí, vyrazte ven pozorovat hvězdnou oblohu. Čeká vás nádherná podívaná. Noční obloze totiž jako každé jaro vévodí meteorický roj Lyridy, který letos svého maxima dosáhne v noci z 21. na 22. dubna. V letošním roce se bude navíc Měsíc nacházet v novu, takže vám v pohledu na Lyridy nebude vůbec nic bránit.

Nejkrásnější pohled na Lyridy za poslední roky

Díváte se rádi na padající hvězdy? V tom případě vyčkejte, až se setmí a vyrazte ven pozorovat hvězdou oblohu. Od 16. do 25. dubna totiž můžete sledovat meteorický roj Lyridy. Nejkrásnější pohled na něj se vám naskytne v noci z 21. na 22. dubna, kdy dosáhne svého maxima.

V případě meteorického roje Lyridů budete mít nejlepší pozorovací podmínky za poslední roky. Zvlášť 22. dubna nad ránem, kdy spolu s tímto meteorický rojem začne vycházet jádro Mléčné dráhy, to pro vás bude nezapomenutelný okamžik. V této době můžete podle astrologů napočítat až dvacet meteorů za hodinu.

Zdroj: Shutterstock.com Lyridy lidé obdivují už více než 2600 let

Pravidelný meteorický roj Lyridy je známý více než 2600 let. Za vznik prvního jarního meteorického roje může jeho mateřská kometa C/1861 G1 (Thatcher), jejíž oběžná doba kolem Slunce je 415 let a která bude z planety Země opět viditelná až v roce 2276.

Materiál, který za sebou po svém přeletu tato kometa zanechává, se každým rokem střetává s oběžnou dráhou naší planety Země. Právě tímto způsobem dochází ke vzniku Lyridů, jejichž krásu můžeme obdivovat každé jaro.

Další meteorické roje, které letos stojí za vidění

  • Od 11. do 13. srpna 2020 si nenechte ujít Perseidy.
  • Ve středu 21. října 2020 v noci pozorujte pravidelný meteorický roj Orionidy. Pro zajímavost, jde o úlomky pocházející ze známé Halleyovy komety.
  • V noci ze 13. na 14. prosince 2020 si počkejte na meteorický roj Geminidy. Pokud jej budete pozorovat celou noc, můžete napočítat až neuvěřitelný jeden tisíc meteorů.
Autor:
Publikováno: 21. 4. 2020 10:00 Nahlásit obsah