Doplnění vitaminu D v zimě: Jeho nedostatek vyřeší tučné ryby i sušené houby

Doplnění vitaminu D v zimě: Jeho nedostatek vyřeší tučné ryby i sušené houby Zdroj: Shutterstock.com

S nedostatkem vitaminu D bojujeme hlavně v zimním období, kdy na naši kůži pouze výjimečně dopadají hřejivé sluneční paprsky. Že nám tento „vitamin ze sluníčka“ chybí, poznáme hlavně podle únavy, chybějící energie, ospalosti a špatné nálady. Jakými způsoby tedy vitamin D v zimě co nejlépe doplnit?

Nedostatek vitaminu D umí napáchat škody na zdraví

I když vitamin D patří k nejdůležitějším vitaminům, většině z nás hlavně v zimním období chybí. Doplnit jej do těla stravou je totiž velmi obtížné. Naše tělo jej nejlépe získává v letních měsících ze sluníčka. Nedostatek vitaminu D však dokáže na našem těle napáchat vážné škody.

Kromě únavy a chybějící energie k nejčastějším příznakům jeho nedostatku patří mrzutost, sklon k depresivním stavům, zhoršená imunita či špatné hojení ran. Chybějící vitamin D se projevuje i bolestí kostí a svalů, výraznějším vypadáváním vlasů, vyšším krevním tlakem, řídnutím kostí či vyšší kazivostí zubů.

Zdroj: Shutterstock.com Možnosti, jak doplnit vitamin D do těla

Nedostatek vitaminu D od podzimu do jara je u české populace podle odborníků zcela běžnou věcí. Není proto od věci, když si „déčko“ pokusíte do svého těla cíleně doplnit. Jen velmi výjimečně však můžete v zimě své tělo nastavit slunečním paprskům. Zaměřte se tedy hlavně na svůj jídelníček, využít můžete i některé doplňky stravy. Jaké máte možnosti?

Jezte velmi tučné ryby

Zařaďte do svého jídelníčku velmi tučné ryby, k nimž patří losos, makrela, tuňák nebo sardinky. Významný zdroj vitaminu D je zejména losos. Abyste své tělo uspokojili, dopřávejte si tuto chutnou rybu alespoň třikrát do týdne. Kromě vitaminu D v něm najdete vysoké množství vitaminu B12 a omega 3 mastných kyselin, jež příznivě působí na naše zdraví.

Každý den si dopřejte jedno vejce

Vitamin D se přirozeně nachází rovněž ve vaječných žloutcích. Každý den si tedy dejte alespoň jedno vejce. Pokud ovšem máte vyšší hladinu cholesterolu v krvi nebo trpíte cukrovkou, jsou pro vás vhodná pouze tři vejce týdně.

Zdroj: Shutterstock.com Jezte houby přirozeně sušené na slunci

Máte rádi houbovou bramboračku nebo kulajdu? Pokud chcete do svého těla doplnit také vitamin D, přidávejte do nich houby, které jste v průběhu léta přirozeně sušili na sluníčku. Jelikož byly tyto houby vystaveny UV záření, obsahují tudíž i určité množství vitaminu D.

Vybírejte si potraviny obohacené o vitamin D

Do svého jídelníčku rovněž zařaďte potraviny, které jsou uměle obohacené o vitamin D. Jedná se například o margaríny, snídaňové cereálie či pomerančové džusy. Další potravinou obohacenou o vitamin D je rovněž mléko, a to nejen kravské, ale i sójové, mandlové nebo kokosové. Přidaný vitamin D najdete dále v jogurtech nebo sýru cottage. Zda daná potravina vitamin D skutečně obsahuje, si dozvíte na její etiketě.

Pomohou vám také doplňky stravy

Vitamin D do svého těla doplníte pomocí doplňků stravy. „Déčko“ obsahují například některé multivitaminy. Pro kojence a malé děti je k dispozici vitamin D v kapkách, známý například jako vigantol.

Autor:
Publikováno: 30. 1. 2020 12:00 Nahlásit obsah