Jak nejlépe vyléčit chřipku: Nemoc pořádně vyležte, dejte si kuřecí vývar a vsaďte na bylinky

Jak nejlépe vyléčit chřipku: Nemoc pořádně vyležte, dejte si kuřecí vývar a vsaďte na bylinky Zdroj: Shutterstock.com

Ať už chceme, nebo ne, je před námi opět nepříjemné období chřipek. Toto vysoce nakažlivé virové onemocnění, které doprovází horečka, únava, bolest kloubů a následně i rýma a kašel, byste neměli rozhodně přecházet. Co tedy dělat, abyste se znovu postavili na nohy?

Jak poznáte, že máte chřipku?

Chřipka je nakažlivé virové onemocnění způsobené virem chřipky. Tato nemoc má velmi rychlý nástup. U nemocného se v prvé řadě projeví bolestí svalů a kloubů, zimnicí či třesavkou, celkovou únavou, bolestí hlavy nebo nechutenstvím. Pro chřipku je charakteristická také horečka, která se pohybuje kolem 38 stupňů Celsia nebo výše. V průběhu onemocnění se u vás může objevit také kašel nebo rýma.

Chřipka zkrátka umí vyřadit z provozu na velmi dlouhou dobu. Přesto proti ní můžete bojovat nejen léky z lékárny, ale i dalšími opatřeními, mezi něž patří i bylinky nebo ověřené babské rady. Co tedy na chřipku platí?

Dostatečně se vyležte

Jakmile na sobě začnete pozorovat první příznaky chřipky, je-li to možné, okamžitě si zalezte do postele. Odpočinek a klid na lůžku jsou totiž všemocnými lékaři.

Zdroj: Shutterstock.com Pravidelně větrejte

Do místnosti, v níž se kurýrujete, pravidelně vpouštějte čerstvý vzduch, a to i v zimě. Pravidelné větrání posílí vaši imunitu, uleví vašim dýchacím cestám a také pročistí danou místnost od nahromaděných virů a bakterií.

Dodržujte pravidelný pitný režim

Zvlášť pokud máte horečku a vaše tělo se přehřívá, je pro vás pravidelný příjem tekutin nezbytnou záležitostí. V průběhu dne vypijte alespoň dva litry čisté vody. Velmi přínosný je pro vás také zelený čaj a některé bylinkové čaje.

Dopujte se přírodními vitaminy

Chřipku často doprovází i nechutenství. I v průběhu této nemoci byste se měli překonat a průběžně konzumovat zvýšené množství ovoce a zeleniny, které obsahují vitamíny a minerály nezbytné pro posílení imunity. Při léčbě chřipky se zaměřte zejména na citrusové plody.

Tip: Vitaminy a minerály můžete svému tělu dodávat také ve formě čerstvých ovocných a zeleninových šťáv nebo smoothie.

Dopřejte si silný kuřecí vývar

Při chřipce vás na nohy postaví také velmi silný kuřecí vývar, který vašemu tělu umožní, aby efektivněji bojovalo s infekcí. Tato polévka vám pomůže zejména v prvních dnech nemoci, kdy trpíte nechutenstvím. Kuřecí vývar vám dodá potřebné tekutiny, sůl, kterou obsahuje, udrží potřebnou vodu v těle, obsažená zelenina vám doplní vitaminy a minerály a kuřecí maso zase vašemu tělu poskytne bílkoviny, které potřebujete k uzdravení.

Zdroj: Shutterstock.com Vsaďte na sílu bylinek

Pokud máte chřipku, zkuste průběžně popíjet také některé bylinkové čaje. Naordinujte si zejména šípkový či rakytníkový čaj, které obsahují vysoký podíl vitamínu C posilujícího imunitní systém.

Není od věci, když budete při chřipce třikrát denně popíjet také lipový čaj s medem. Už naše babičky věděly, že lípa má protizánětlivé účinky, snižuje vysokou horečku, pomáhá od kašle a bolesti v krku a rovněž skvěle rozpouští hleny.

Co dále můžete užívat? Například sirup z jitrocele kopinatého, který uleví dýchacím cestám a pomáhá od kašle. Výborně funguje také čaj z čerstvého zázvoru, díky kterému se pod peřinou skvěle vypotíte a který zabrání dalšímu množení virů ve vašem těle.

Pomohou vám také babské rady

  • Ke snížení horečky použijte zábal z vychlazeného tvarohu, který si přiložte na čelo, nebo plosky nohou.
  • Horečku srazí také octové ponožky. Ponožky nejprve namočte do roztoku vody a klasického octu (poměr 1:1). Ponožky si navlečte na chodidla, kolem do kola zabalte ručníkem a nechte půl hodiny působit.
  • Při chřipce průběžně konzumujte také přírodní antibiotika, které mají prokazatelné antivirové a antibakteriální vlastnosti. Jde především o cibuli, česnek a křen, které jezte v čerstvém stavu. Dopřejte si třeba tvarohovou pomazánku s utřeným česnekem, jablečný křen, strouhaný křen s medem nebo proslazený sirup z cibule.
Autor:
Publikováno: 8. 1. 2020 12:51 Nahlásit obsah