Kožní vyrážka jako další příznak koronaviru. Podle britských vědců se týká každého 11. pacienta

Kožní vyrážka jako další příznak koronaviru. Podle britských vědců se týká každého 11. pacienta Zdroj: Shutterstock.com

Britští vědci z King´s College London stále hlasitěji mluví o tom, že by jako další z příznaků nákazy novým koronavirem měla být vážně brána i kožní vyrážka. Tato známka infekce se podle nich rozvíjí u každého 11. pacienta. Akademici z King´s College London proto brojí za to, aby byla kožní vyrážka uznána jako oficiální příznak koronaviru.

Kožní vyrážka se objevuje u všech věkových skupin nakažených

Za hlavní příznaky nákazy novým koronavirem se v současnosti považuje horečka, suchý kašel, dušnost, celková slabost a únava nebo podezřelá ztráta chuti a čichu. U dětí a mladistvých se často mluví také o tzv. covidových prstech, což je drobná vyrážka v podobě červených hrbolů na prstech u nohou. Tato vyrážka bývá bolestivá na dotek a může také svědět.

Kožní problémy, které jsou příznakem nákazy novým koronavirem, se však nemusí týkat pouze nejmladších věkových skupin. Jak poukazují britští vědci z King´s College London, kožní vyrážka objevující se na různých částech těla se může týkat všech věkových skupin lidí infikovaných nemocí COVID-19.

Podle britských akademiků se kožní vyrážka rozvíjí u každého 11. infikovaného člověka. Tito vědci své tvrzení staví na zkoumání 20 tisících britských pacientů, kteří byli buď pozitivní na COVID-19 nebo u nich bylo vážné podezření na tuto nemoc. “Někteří pacienti trpěli kožní vyrážkou až několik týdnů. Tento kožní problém u nich trval mnohem déle než všechny ostatní příznaky koronaviru,” uvedl doktor Mario Falchi z King´s College London.

Zdroj: Shutterstock.com Kožní problémy podobné spalničkám nebo pásovému oparu

Jakým způsobem se tato kožní vyrážka vyznačovala? Nejen jako kopřivka. Někteří pacienti měli vyrážku či skvrny, připomínající spalničky nebo pásový opar. “Kožní vyrážka způsobená koronavirem se může vyskytovat v mnoha formách i v různých stádiích nemoci,” upozornil dále Mario Falchi.

Proč se britští vědci snaží o to, aby byla kožní vyrážka oficiálně uznána jako další příznak koronaviru? U spousty nakažených lidí jde totiž pouze o jediný příznak. Včasná detekce toho, že trpí nemocí COVID-19, tak může zabránit dalšímu šíření tohoto nebezpečného viru.

Nový koronavirus má až 19 příznaků

Vědci z King´s College London vyvinuli rovněž speciální aplikaci Covid-19 Symptom Tracker App, do které Britové nakažení koronavirem hlásí své příznaky. Do této aplikace se již zapojilo několik milionů lidí. Na základě těchto dat tak mohli britští akademici sestavit žebříček hlavních příznaků koronaviru. Vypadá následovně:

 1. Ztráta čichu nebo chuti
 2. Trvající kašel
 3. Únava
 4. Nechutenství
 5. Kožní vyrážka
 6. Kopřivka
 7. Horečka
 8. Silná bolest svalů
 9. Dýchavičnost
 10. Průjem
 11. Delirium
 12. Bolest břicha
 13. Bolest na hrudi
 14. Chraptivý hlas
 15. Bolest očí
 16. Škrábání nebo bolest v krku
 17. Nevolnost nebo zvracení
 18. Bolest hlavy
 19. Závratě nebo malátnost
Autor:
Publikováno: 17. 7. 2020 10:00 Nahlásit obsah