Radioaktivní látky v houbách zůstávají i 35 let po Černobylu, upozornil německý úřad pro bezpečnost potravin

Radioaktivní látky v houbách zůstávají i 35 let po Černobylu, upozornil německý úřad pro bezpečnost potravin Zdroj: Shutterstock

Už je to 35 let od černobylské havárie. Ačkoliv k výbuchu ukrajinské jaderné elektrárny Černobyl došlo 26. dubna 1986, v houbách rostoucích v přírodě stále zůstávají radioaktivní látky. Na tuto skutečnost upozornil německý Spolkový úřad pro ochranu spotřebitelů a bezpečnost potravin (BVL), který provedl rozsáhlý výzkum.

Milujete houbaření? Ani konzumace jedlých hub nemusí být zcela bezpečná. Jak totiž potvrdil německý BVL, na nějž ve zprávě odkazuje agentura Reuters, volně rostoucí houby ve střední Evropě jsou i po 35 letech od výbuchu Černobylu stále kontaminované radioaktivními látkami.

Němečtí výzkumníci sbírali během posledních šesti let jedlé houby zejména v jihoněmeckých lesích. V sesbíraných vzorcích odhalili zvýšenou koncentraci izotopů radioaktivního cesia-137 a cesia-134, které se do přírody dostaly v důsledku výbuchu Černobylu 26. dubna 1986. Nutno však podotknout, že ani jeden ze zkoumaných vzorků nepřesáhl limitní hodnotu radiace, která činí 600 becquerelů na 1 kilogram.

Zdroj: Shutterstock Vědci ze Spolkového úřadu pro ochranu spotřebitelů a bezpečnost potravin vysvětlili, že radioaktivní látky se v životním prostředí udržely kvůli trvalé recyklaci radioaktivního cesia v lesních ekosystémech. Jelikož lesní ekosystémy recyklují živiny z půdy, právě proto volně rostoucí houby vykazují kontaminaci radioaktivními látkami mnohem déle nežli zemědělské plodiny. Němečtí výzkumníci navíc podotkli, že radioaktivní látky budou ve volně rostoucích houbách přetrvávat i v dalších desetiletích.

Výbuch čtvrtého bloku ukrajinské jaderné elektrárny Černobyl, ke kterému došlo 26. dubna 1986, patří k nejhorším jaderným katastrofám v dějinách. Při této havárii se do atmosféry uvolnilo několik tun radioaktivního odpadu. Uvolněný radioaktivní mrak mimo jiné postupoval Skandinávií a východní Evropou a kontaminoval i naše zeměpisné šířky.

Zdroj: Reuters.com

Autor:
Publikováno: 12. 10. 2021 10:23 Nahlásit obsah