Rebarbora se vrací na výsluní. V české kuchyni je součástí stovky receptů
Rebarbora se v posledních letech dostává v české kuchyni opět na výsluní. Dužnaté řapíky této rostliny, které mají specifickou chuť, můžete přidávat do buchet, koláčů či dezertů. Výborný je také jahodový džem obohacený o rebarboru. Víte ale, co vše rebarbora přináší vašemu zdraví?
Vařte a pečte pouze z řapíků, listům se vyhněte obloukem
Domovinou rebarbory neboli reveně vlnité je Tibet a Čína. Tato rostlina, která se pěstuje jako zelenina, se však v kuchyni používá spíš jako ovoce. Přidává se do koláčů, buchet, dezertů nebo marmelád. Z rebarbory se konzumují pouze řapíky (stonky), zatímco listy se kvůli vysokému obsahu kyseliny šťavelné nepoužívají. A to z toho důvodu, že kyselina šťavelná je pro člověka ve větším množství jedovatá.
Rebarboru kombinujte s mléčnými výrobky a sladkým ovocem
Rebarboru jezte výhradně tepelně zpracovanou, nikdy ji nekonzumujte syrovou. Vařit a péct byste přitom měli z takových řapíků rebarbory, které jsou růžové až tmavě červené. Zelenou část z nich vždy odkrojte.
Je libo koláč nebo cheesecake s rebarborou?
Z rebarbory si můžete upéct třeba rebarborový koláč s drobenkou nebo si připravit rebarborový cheesecake či muffiny. Rebarborou můžete plnit také kynuté buchty s tvarohem nebo tvarohový závin. Výborná je rovněž rebarborovo-jahodová marmeláda. Určitě vám zachutnají také křehké rebarborové řezy.
Tip: Rebarboru lze použít i naslano. Hodí se například pod pečené maso nebo do čatní.
Zdravotní benefity rebarbory
-
Rebarbora je významným zdrojem vitaminu K1, který je důležitý pro srážlivost krve a zdraví kostí.
-
Řapíky této rostliny obsahují rovněž vitaminy skupiny B, vitamin C, dále vápník, draslík, hořčík, mangan a vlákninu.
Kdy rebarboru sklízet? Ideálně ještě před letním slunovratem
Nekupujete rebarboru na farmářských trzích, ale roste vám přímo na zahradě? V tom případě se pusťte v průběhu května a června do její sklizně. Podle rad našich babiček byste ji měli mít sklizenou do letního slunovratu. Po této době je rebarbora kyselejší a pro naše tělo méně vhodná, protože se v ní vytváří vyšší množství kyseliny šťavelové.
Tip: Chcete-li si rebarboru uchovat na později, jednoduše její sklizené stonky omyjte, oloupejte, nakrájejte na kostičky a zamrazte.