Špinavé hrnky na kávu jsou živnou půdou pro bakterie a viry. Zvlášť na pracovišti se sdílenou kuchyňkou

Špinavé hrnky na kávu jsou živnou půdou pro bakterie a viry. Zvlášť na pracovišti se sdílenou kuchyňkou Zdroj: Shutterstock.com

Patříte mezi milovníky kávy? V tom případě si tento nápoj jistě připravujete několikrát za den do svého oblíbeného šálku nebo hrníčku. Tuto nádobu však nezapomeňte poctivě umývat. Pokud hrníček před dalším použitím jenom opláchnete studenou vodou nebo jej použijete špinavý, stává se z něj podhoubí pro bakterie a viry.

Pravidelně umývat hrnek na kávu je základ

Vylít z hrnku starou kávu a rovnou jej zase naplnit horkým voňavým nápojem? Anebo jej před použitím alespoň rychle vypláchnout studenou vodou? Nic z toho nedělejte a svůj hrníček raději před dalším použitím poctivě umyjte v teplé vodě se saponátem nebo jej rovnou dejte do myčky na nejvyšší možný stupeň.

Ač se vám může zdát, že hrnek na kávu takovou péči nepotřebuje, opak je pravdou. Je sice fakt, že horká voda zabijí bakterie a jste to jenom vy, kdo hrníček používá. Ale pokud prázdný hrnek na kávu neumyjete a necháte jej ležet na kuchyňské lince jen tak svému osudu, může se stát doslova živnou půdou pro bakterie.

Špatně umytý hrnek je zdravotním rizikem zvlášť na pracovišti

Velké riziko tento přístup představuje hlavně na sdílených pracovištích, kde lidé používají společnou kuchyňku. „Na vnější straně šálku na kávu i uvnitř této nádoby mohou žít nejrůznější druhy bakterií, zvlášť pokud sdílíte prostor s někým dalším. Většina z těchto bakterií je neškodná, některé však mohou dát vašemu imunitnímu systému velmi silný úder,“ vysvětluje youtuberka Melissa Maker, která provozuje kanál Clean My Space.

Zdroj: Shutterstock.com Podle této ženy mají největší tendenci cestovat po prostoru viry způsobující chřipku nebo nachlazení, které mohou přistát uvnitř prázdného šálku na kávu nebo na jeho vnější straně. Na šálek se ve sdíleném prostoru mohou dostat také další bakterie a viry z rukou nebo úst. Čím je prostředí teplejší, tím dle Melisy Maker více přeje přenosu a dalšímu množení těchto choroboplodných zárodků.

Streptokoky, stafylokoky i fekální bakterie

Špatně umyté nebo špinavé šálky a hrníčky na kávu, které jejich majitelé používají zas a znovu, jsou doslova líhništěm bakterií. „Najdete na nich streptokoky, stafylokoky a velké množství orálních bakterií. Samozřejmě, kdyby se z nemytého šálku napil někdo další, přenesl by do něj ze svých úst i další bakterie,“ vyjmenovává profesor mikrobiologie a imunologie na americké Univerzitě Bufalo Terry D. Connell.

Zdroj: Shutterstock.com Na špinavé a špatně myté hrníčky v kancelářském prostředí se zaměřil také profesor mikrobiologie Arizonské univerzity Charles Gerba. Na základě svého výzkumu zjistil, že 41 procent zkoumaných hrnků a šálků na kávu používaných v kancelářském prostředí bylo kontaminováno fekálními bakteriemi. Ač tyto bakterie nejsou pro zdravého člověka nebezpečné, riziko představují pro lidi s oslabeným imunitním systémem.

Jakým způsobem mýt hrnky na kávu? Spoléhejte se na myčku na nádobí

Pokud máte doma nebo v zaměstnání myčku na nádobí, je vyhráno. Zvlášť na pracovištích ve sdílených kuchyňkách se vyhýbejte tomu, abyste umývali svůj hrnek na kávu použitou houbičku na nádobí, která – jelikož ji používá každý – je plná bakterií. A to včetně E-coli nebo salmonely.

Svůj hrnek na kávu si raději nechte umýt v myčce na nádobí na nejvyšší možnou teplotu. Jedině tímto způsobem se zbavíte většiny bakterií, které ulpěly na vašem šálku. A co dělat, když myčku na nádobí v práci nemáte? Svůj špinavý hrnek umyjte horkou vodou se saponátem v ruce za použití papírové kuchyňské utěrky. Poté hrnek opláchněte studenou vodou a následně utřete opět jednorázovou papírovou utěrkou.

Autor:
Publikováno: 9. 6. 2020 10:47 Nahlásit obsah