Usnout za 60 sekund vás naučí metoda 4-7-8. Toto dýchací cvičení zahání stres, úzkost i nervozitu

Usnout za 60 sekund vás naučí metoda 4-7-8. Toto dýchací cvičení zahání stres, úzkost i nervozitu Zdroj: Freepik.com

Špatně se vám usíná? Možná za to může stres nebo vtíravé myšlenky, které se vám večer co večer honí hlavou a kterých se nedokážete zbavit. Abyste skutečně usnuli, měli byste se umět uvolnit. S tím vám pomůže dýchací metoda 4-7-8, díky které usnete za jednu minutu. A to bez zbytečného převalování.

Metoda 4-7-8 sází na uvědomělé dýchání

Triků na rychlé usínání existuje celá řada. Ale co když nefungují a vy se dlouhé desítky minut převalujete v posteli, než usnete? V tom případě místo počítání oveček vyzkoušejte dýchací metodu 4-7-8, kterou vyvinul doktor Andrew Weil z americké Arizony.

Tato metoda staví na uvědomělém dýchání, které možná znáte ze cvičení jógy. O tom, že dýchací cvičení příznivě účinkují na psychické i fyzické pochody našeho těla, ostatně ví i východní medicína, která jej praktikuje již dlouhá tisíciletí.

Dýchací cvičení Andrewa Weila vás uspí i zklidní

Metoda 4-7-8 doktora Andrewa Weila je oblíbená zejména ve Spojených státech amerických, kde má desetitisíce příznivců. Toto dýchací cvičení dokáže během chvíle ve vašem těle minimalizovat projevy stresu, nervozity či úzkostného stavu. Díky tomu se vám podaří velmi rychle usnout. Někteří lidé to s pomocí metody 4-7-8 zvládnou už do 60 sekund.

Zdroj: Freepik.com Pokud trpíte nespavostí a špatně se vám usíná, podle Andrewa Weila byste měli dýchací metodu 4-7-8 praktikovat každý večer. Jelikož tato dýchací technika dokáže řešit problémy se stresem a úzkostí, můžete ji využít i tehdy, když čelíte velmi náročné stresové situaci. V tomto případě vás metoda 4-7-8 neuspí, ale výrazně zklidní. Jakým způsobem tedy tuto dýchací techniku provádět?

Dýchací metoda 4-7-8 má 5 základních kroků

1. krok: Špičkou jazyka zatlačte na horní patro hned za předními řezáky. Špičku jazyka zde mějte po celou dobu cvičení. Poté vydechněte, následně k výdechu přidejte zvuk (například “fú” nebo “ššš”).

2. krok: Zavřete ústa a jemně se nadechněte nosem. V duchu počítejte do 4.

3. krok: Zadržte dech a počítejte do 7.

4. krok: Vydechněte ústy (špičku jazyka stále mějte za horními řezáky) se zvukem “fú” a v duchu počítejte do 8.

5. krok: Celý cyklus opakujte ještě 3krát.

Při cvičení byste měli dýchat hluboko, pomalu, tiše a pravidelně. Metoda 4-7-8 vás tak vnitřně zklidní a uvolní. Kromě toho, že se zklidní vaše mysl, sníží se vám také krevní tlak a zpomalí tep, díky čemuž se vám bude lépe usínat. Jak na metodu 4-7-8 vám doktor Andrew Weil vysvětlí také v následujícím videu.

Autor:
Publikováno: 11. 8. 2020 14:04 Nahlásit obsah