V hlavní roli pesticidy: Kterému ovoci a zelenině byste se měli v obchodě příště vyhnout?

V hlavní roli pesticidy: Kterému ovoci a zelenině byste se měli v obchodě příště vyhnout? Zdroj: Shutterstock.com

Ovoce a zelenina tvoří důležitou součást našeho jídelníčku. Stojí ovšem za zamyšlení, kde je kupujeme. Jestli je máme v bio kvalitě ze své zahrádky, není co řešit. Při nákupu ovoce a zeleniny v supermarketu bychom ale měli být obzvlášť opatrní. Kromě vitamínů a minerálů totiž našemu tělu zajistíme i něco jiného. A to značný přísun pesticidů.

Pesticidy v ovoci a zelenině: Nikdy nevíte, co si odnesete domů

O ovoci a zelenině se obecně říká, že obsahují výrazné množství vitamínů, minerálů a vlákniny. Což jsou látky, které blahodárně působí na naše tělo. O tom, že v ovoci a zelenině, které si domů přinesete z obchodu, najdete i pesticidy, vám ovšem řekne málokdo.

Zdroj: Shutterstock.com

Dirty Dozen: Žebříček nejvíce kontaminovaných druhů

Zajímá vás, které druhy kupovaného ovoce a zeleniny jsou pro vaše zdraví nejnebezpečnější? Touto otázkou se zabývá nezisková organizace pro životní prostředí EWG, která každým rokem publikuje žebříček těch nejkontaminovanějších druhů s názvem Dirty Dozen.  

Které ovoce či zelenina, nabízené v supermarketech, se v letošním roce umístily hned na špici tohoto nelichotivého žebříčku? Právě v těchto druzích vědci našli nejvíce pesticidů:

1. Jahody

2. Špenát

3. Kapusta

4. Nektarinky

5. Jablka

6. Hrozny

7. Broskve

8. Třešně

9. Hrušky

10. Rajčata

11. Celer

12. Brambory

Čerstvé bio jahody ze zahrádky: To nejlepší řešení

Všechny tyto druhy ovoce a zeleniny byly ještě před samotným testováním důkladně omyty pod vodou. Takové jahody vévodí žebříčku Dirty Dozen už několik let. Testy organizace EWG zjistily, že 99 procent vzorků jahod v sobě mělo alespoň jeden pesticid. Zhruba 30 procent jahod obsahovalo dokonce 10 nebo více pesticidů.

Zdroj: Shutterstock.com Jestli máte čerstvé jahody a další ovoce nebo zeleninu v bio kvalitě přímo ze své zahrádky, můžete si jenom poblahopřát. Bohužel všichni nemají tu možnost, a tak zdravější alternativou pro ně je nákup ovoce a zeleniny přímo od farmáře. Ovoce a zeleninu si samozřejmě koupíte i v obchodech. Velké obchodní řetězce ovšem o obsahu pesticidů v ovoci a zelenině dostatečně neinformují, a tak se stále točíme v začarovaném kruhu.

Pesticidy představují velké zdravotní riziko

Internetový magazín Business Insider upozorňuje na to, že vědci stále hledají spojitost mezi působením pesticidů a vznikem a rozvojem některých lidských chorob. Právě pesticidy představují pro člověka velké zdravotní riziko. Některé vědecké studie již spojují určité pesticidy se vznikem rakoviny, diabetu, dětským autismem a syndromem ADHD.

Autor:
Publikováno: 28. 5. 2019 11:09 Nahlásit obsah