Zajímavá zjištění o lidské krvi: Chcete vědět, jak dlouho by vás vysávali komáři nebo s jakým množstvím krve byste přežili?

Zajímavá zjištění o lidské krvi: Chcete vědět, jak dlouho by vás vysávali komáři nebo s jakým množstvím krve byste přežili? Zdroj: Shutterstock.com

Bez krve bychom tu už nebyli. Tato neprůhledná červená tekutina protéká celým naším tělem a plní řadu velmi důležitých funkcí. Určitě sami víte, jakou úlohu v krvi zastávají červené krvinky, bílé krvinky, krevní destičky a plazma. O lidské krvi vám proto přinášíme další zajímá zjištění, z nichž některá pro vás budou opravdu překvapivá.

Za jak dlouho by vám mohli komáři vysát všechnu krev?

Dospělý muž má ve svém těle v průměru 5,5 litrů krve. Dospělé ženě koluje tělem krve v průměru o 1 litr méně. Pokud byste chtěli, aby vám všechnu krev z těla vysáli komáři, muselo by vás jich naráz štípnout víc než 1,2 milionu.

Zajímavost: Hematofagií (neboli sáním krve) se na celé planetě živí kolem 14 tisíc druhů hmyzu.

Zdroj: Shutterstock.com

S jakým množstvím krve je člověk schopen přežít?

Člověk je schopen přežít krvácení 3. třídy, během kterého ztratí 30 až 40 procent své krve. Ztracenou krev ovšem musí lékaři ihned kompenzovat, a to prostřednictvím transfuze. V případě krvácení 4. třídy, kdy z člověka odejde více než 40 procent krve, potřebuje pacient okamžitý lékařský zásah, protože se ocitá na hranici života a smrti.

A zase ti komáři: Jakou vůbec preferují lidskou krevní skupinu?

Na lidské krvi si pochutnává pouze samička komára, zatímco sameček si libuje na šťávě z rostlin. To, že komáří samička je velmi mlsná, dokazuje fakt, že z krevních skupin A, B, AB a 0, nejčastěji preferuje jedince s krevní skupinou 0. Právě tuto krevní skupinu vyhledává dvakrát častěji než krevní skupinu A. Na třetím místě se u ní umisťuje krevní skupina B a na posledním AB.

Zajímavost: Krevní skupiny nejsou typické jenom pro člověka. Takoví psi jich mají víc než dvanáct.

Zdroj: Jonellepatrick.me

Víte, že v Japonsku nakoupíte spotřební zboží určené pro konkrétní krevní skupinu?

V Japonsku se všeobecně věří, že charakter člověka ovlivňuje jeho krevní skupina. Je to paradoxní, ale konkrétní typ krevní skupiny má v případě Japonců dopad na jejich život, práci i lásku. „Jaká je vaše krevní skupina?“ i s takovou otázkou se Japonci běžně setkávají třeba na pracovních pohovorech nebo při dohazování partnera.

V tomto ohledu je v Japonsku zvláštní i spotřební průmysl. Pro jednotlivé krevní skupiny mimo jiné nabízí velmi speciální zboží. Jde především o potraviny, nápoje a kosmetické či hygienické výrobky.

Rekordman v dárcovství krevní plazmy? Na odběry zašel víc než tisíckrát

Australan Jame Christopher Harrison, jenž přehoupl už 80 let, je světovým rekordmanem v dárcovství krevní plazmy. Od svých 21 let krevní plazmu daroval více než tisíckrát. Tento obdivuhodný muž má zásluhu na tom, že jeho plazma dokázala vyléčit kolem dvou milionu dětí, které byly nemocné hemolytickou chorobou novorozenců.

Zdroj: DavidWolfe.com

Hrozí vám rozvod? I to vám napoví vaše krevní skupina

Krevní skupiny jsou neustálým předmětem vědeckého zájmu. Věděli jste například, že i typ krevní skupiny může být důvodem rozvodu? Podle vědců totiž existuje vazba mezi krevními typy manželů a procentem rozvodů. V nejstabilnějších manželstvích mají oba dva krevní skupinu 0. Naopak páry, u nichž je pravděpodobnější rozvod, mají kombinaci krevních skupin A + AB nebo A + 0.

Který den v týdnu můžete nejčastěji dostat infarkt?

Podle studie publikované ve vědeckém časopisu Heart se 21 procent všech infarktů přihodí v pondělí. Dalším častým dnem je pátek. A ptáte se, proč zrovna „zvítězilo“ pondělí? Vědci se domnívají, že je to proto, že lidské tělo začátkem pracovního týdne (po prožitém víkendu) produkuje víc stresových hormonů, k nimž patří adrenalin a kortizol.

Autor:
Publikováno: 26. 4. 2019 12:14 Nahlásit obsah