Kupované osvěžovače vzduchu jsou nadupané chemií. Vašemu zdraví škodí stejně jako cigarety

Kupované osvěžovače vzduchu jsou nadupané chemií. Vašemu zdraví škodí stejně jako cigarety Zdroj: Shutterstock.com

Asi budete souhlasit s tím, že provoněný domov má své podmanivé kouzlo. Proto si kupujeme různé druhy osvěžovačů vzduchu, které používáme v obývacích prostorách i na toaletě. Spousta z nás si osvěžovač vzduchu oblíbila také v autě. Vše má ale svá úskalí. Tyto osvěžovače jsou nadupané chemií, která negativně ovlivňuje naše zdraví.

Používání osvěžovače vzduchu lze srovnat s kouřením cigaret

Abychom měli voňavou domácnost i interiér auta, často saháme po kupovaných osvěžovačích vzduchu. Prostřednictvím jejich intenzivní vůně však v uzavřeném prostoru nevědomky vytváříme jedovatější vzduch, který vdechujeme přímo do svého těla.

Je to dáno tím, že kupované osvěžovače jsou nebezpečným koktejlem stovek škodlivých chemikálií. Podle organizace EWG bychom mohli používání osvěžovačů vzduchu bez nadsázky srovnat s aktivním kouřením. V cigaretách najdete až 600 chemický přísad, osvěžovače vzduchu obsahují dokonce až tři tisícovky syntetických látek.

Zdroj: Shutterstock.com V kupovaných osvěžovačích tak často najdete třeba formaldehyd, xylen, toluen, benzen či styren. Tento výčet však není konečný. Kupované osvěžovače vzduchu mnohdy obsahují i silné toxiny a karcinogeny, jako jsou acetaldehyd, propylenglykol, ethylacetát, etylhezanol, benzaldehyd, butylfenyl metylpropional či geraniol.

Zdravotní rizika chemických osvěžovačů vzduchu

Vzhledem ke svému složení vám mohou chemické osvěžovače vzduchu už při nižší koncentraci způsobit znatelné zdravotní potíže. Objevují se navíc názory, že pokud budete chemické osvěžovače vdechovat pravidelně, mohou mít pro vaše zdraví fatální následky. Jaká jsou tedy zdravotní rizika kupovaných osvěžovačů vzduchu?

  • Způsobují bolesti hlavy, závratě a únavu.
  • Může vás po nich trápit dráždivý kašel. Způsobují i další dýchací potíže, a to dokonce astma.
  • Ve vyšších koncentracích jsou toxické pro reprodukční systém, což zvláště u mladých lidí znamená problémy s početím.
  • Některé látky, které v osvěžovačích vzduchu najdete, jsou dokonce karcinogenní. Zvyšují především riziko vzniku rakoviny plic.

Zdroj: Shutterstock.com

To nejlepší pro zdraví: Čistě přírodní osvěžovač vzduchu

Pokud i nadále chcete, aby váš domov voněl, myslete v prvé řadě na své zdraví. Není proto od věci, když si vyrobíte čistě přírodní osvěžovač vzduchu. K jeho výrobě budete potřebovat především 100procentně přírodní esenciální olej libovolné vůně. Sáhnout můžete například po levanduli, cedrovém dřevu nebo citrónové trávě.

Velkou předností čistě přírodních esenciálních olejů je, že jejich uvolňováním nevznikají škodlivé látky. Každý z těchto olejů má naopak na vaše zdraví blahodárné účinky. Esenciální olej tak spolu s nosným rostlinným olejem stačí nakapat do aromalampy nebo do aromadifuzéru. A poté si už můžete užívat podmanivé vůně.

Tip: Jak si vyrobit domácí aromadifuzér vám prozrazujeme také v tomto článku.

Autor:
Publikováno: 1. 8. 2019 12:39 Nahlásit obsah