Vánoční zvyky ve světě: Pavučina pro štěstí, kohout na půlnoční mši nebo vánoční večeře v KFC

Vánoční zvyky ve světě: Pavučina pro štěstí, kohout na půlnoční mši nebo vánoční večeře v KFC Zdroj: Shutterstock

K Vánocům patří spousta zvyků a tradic. A to nejen v Česku, ale i v dalších zemích světa. Vánoční zvyky jsou přitom unikátní pro každou zemi, v níž se tento významný křesťanský svátek slaví. Víte třeba, proč v Bolívii na půlnoční mši nesmí chybět kohout nebo proč obyvatelé Ukrajiny hledají na Štědrý den ve svém domě pavučiny?

Ukrajina: Kdo na Štědrý den najde pavučinu, bude mít štěstí

Lidé na Ukrajině věří, že pokud na Štědrý den najdou pavučinu, přinese jim to v příštím roce štěstí a prosperitu. Možná vás překvapí, že Ukrajinci zdobí své vánoční stromečky také umělým pavoukem a pavučinou. Ze slámy si také vyrábí nádhernou závěsnou dekoraci zvanou pavuk (pavouk), kterou zavěšují do centrální části svého domu. Tato vánoční ozdoba ze slámy funguje také jako amulet, který chrání dům před neviditelným zlem a negativní energií. 

Tato vánoční tradice vychází z příběhu o chudé vdově, která si nemohla dovolit ozdobit stromek pro své děti. Pavouci se ale na touto rodinou slitovali a vánoční stromeček jim nádherně ozdobili utkanými pavučinami.

Bolívie: Na půlnoční mši nesmí chybět kohout

V jihoamerické Bolívii mají na Štědrý večer velmi zvláštní zvyk. zvaný Misa del Gallo neboli Kohoutí mše. Bolívijci tradičně přinášejí kohouty na půlnoční mši - toto počínání symbolizuje jejich víru, že kohout byl prvním zvířetem, které oznámilo narození Ježíše Krista.

Japonsko: Vánoční večeře v KFC

V Japonsku patří k Vánocům muž s bílým vousem - nejde ale o Santa Clause, ale o plukovníka Sanderse z KFC. Možná vám to přijde zvláštní, ale americká restaurace rychlého občerstvení se smaženým kuřetem se pro Japonce stala oblíbeným místem vánoční večeře. Jak je to možné?

Tato zvláštní vánoční zvyklost má kořeny v 70. letech 20. století, kdy manažer prvního KFC v Japonsku začal na Vánoce prodávat párty kyblíky smaženého kuřete. Rozhodl se tak poté, co ve své restauraci vyslechl rozhovor cizince, který si stěžoval na to, že si nemá kde v Japonsku dát krocana na Vánoce. Statistiky z roku 2016 mluví o tom, že během vánočních svátků si tradiční večeři v KFC nenechá ujít více než 3,6 milionů japonských rodin.

Estonsko: Na prvním návštěvníkovi, který vejde do domu, záleží 

V Estonsku se k Vánocům váže velmi zajímavá pověra. Estonci věří, že první návštěvník, který jim vstoupí do domu o Vánocích, rozhodne o štěstí celé domácnosti v příštím roce. Zatímco tmavovlasí muži přinášejí štěstí, naopak ženy a světlovlasí či zrzaví muži v podobě prvního vánočního návštěvníka nosí smůlu.

Austrálie: Noční koledy při svíčkách

Vánoce se v Austrálii slaví 25. prosince, kdy mají naši protinožci letní prázdniny. Spousta vánočních slavností se proto v této zemi koná venku. Nejoblíbenější akcí jsou rozhodně Carols by Candlelight neboli Koledy při svíčkách. Lidé se spolu v noci společně sejdou, zapálí si venku svíčky a zazpívají vánoční koledy. Největší oslavy Carols by Candlelight se tradičně konají v Melbourne a Sydney, a přenáší je dokonce televize.

Zdroj: Edition.cnn.com, Greenglobaltravel.com, People.howstuffworks.com
Autor:
Publikováno: 27. 12. 2021 10:02 Nahlásit obsah