Jak sušit rajčata? Dodržte několik pravidel a dosáhnete dokonalého výsledku

Jak sušit rajčata? Dodržte několik pravidel a dosáhnete dokonalého výsledku Zdroj: Shutterstock

Přemýšlíte, jak zpracovat úrodu rajčat? Sladká červená rajská jablíčka nepatří pouze do domácího kečupu nebo do zavařených zeleninových směsí. Zkuste si je do zásoby také nasušit. Sušení rajčat má několik pravidel, která se vyplatí dodržet. Díky tomu si domácí sušená rajčata nebudete moci vynachválit.

Která rajčata jsou vhodná na sušení? Nejlépe zralá a masitá

Na sušení rajčat si v prvé řadě připravte zralé až přezrálé plody. Nejlepší na sušení jsou velká masitá rajčata, protože mají menší podíl vody a výsledkem jejich sušení jsou baculatější rajčatové plátky. Nebojte se však sušit také malá cherry rajčata.

Jak nakrájet rajčata na sušení?

Chystáte rajčata na sušení? Nejprve je zbavte stopek, opláchněte pod tekoucí vodou a nechte osušit. Větší masitá rajčata nakrájejte na 1 centimetr silné plátky. Chcete-li sušit vypěstovaná cherry rajčata, stačí, když je na sušení překrojíte na polovinu.

Při sušení rajčat přitom myslete na to, že v jedné dávce použijete rajčata (rajčatové plátky) stejných velikostí. Rajčatová jablíčka se tak budou sušit víceméně stejnou dobu.

Zdroj: Shutterstock Způsoby sušení rajčat: V troubě či sušičce

Rajčata ztratí procesem sušení zhruba 82 až 90 procent své původní hmotnosti. Zpravidla přijdou o vodu, ale zachovají si svou chuť, aroma a živiny. Sušená rajčata mají neuvěřitelně intenzivní chuť, kterou vás zaručeně dostanou. Jak si je konkrétně připravíte? K sušení rajčat můžete přistoupit dvěma základními způsoby. 

Sušení rajčat v sušičce

Plátky rajčat rozložte po jedné vrstvě do jednotlivých pater sušičky. Dejte si velmi záležet na tom, aby se rajčata nedotýkala ani se nepřekrývala. Rajčata v sušičce sušte po dobu 6 až 8 hodin na teplotu 70 až 80 stupňů Celsia.

Sušení rajčat v troubě

Plátky rajčat vyskládejte na plech vyložený pečicím papírem. Rajčata dejte na plech v jedné vrstvě (opět se nesmějí navzájem dotýkat) a vložte do trouby předehřáté na 80 až 90 stupňů Celsia. Celková doba sušení rajčat v troubě je zhruba 10 až 12 hodin. 

Zdroj: Shutterstock Jak poznáte, že jsou sušená rajčata hotová?

Podle čeho poznat, že je na čase rajčata vyndat ze sušičky nebo trouby? Správně usušená rajčata jsou suchá, ale stále poddajná. Když sušené rajče mezi prsty přeložíte na polovinu, mělo by být ohebné, a nikoliv křehké a lámavé. Sušené rajče by nemělo být ani na omak vlhké. Když nebude správně usušené, velmi lehce zplesniví.

Tipy, jak skladovat sušená rajčata

Hotová domácí sušená rajčata vložte do vzduchotěsného sáčku a vložte do lednice. Můžete je také zamrazit. Sušená rajčata zkuste rovněž naskládat do zavařovací sklenice, zalít olivovým olejem a dochutit solí a sušenými bylinkami, jako je oregano, rozmarýn či bazalka.

Zdroj: Daringgourmet.com, Wholesomeyum.com, iReceptar.cz

Autor:
Publikováno: 31. 8. 2022 07:04 Nahlásit obsah