Modré pondělí, Šedivé úterý a Škaredá středa: Co v tyto dny dělat a nedělat

Modré pondělí, Šedivé úterý a Škaredá středa: Co v tyto dny dělat a nedělat Zdroj: Shutterstock

Víte, co dělat na Modré pondělí, Šedivé úterý a Škaredou středu? Projděte si s námi velikonoční pověry a tradice den po dni. Zjistíte tak například, kdy byste měli doma vymetat pavučiny a umývat okna a který den byste se rozhodně neměli mračit na ostatní.

Modré pondělí: Pusťte se do úklidu domova, jakkoliv jinak nepracujte

Proč se říká Modré pondělí? Název tohoto prvního dne posledního týdne před Velikonocemi je zřejmě odvozený od barvy látky, kterou se v tento den zdobí kostely. Je ovšem pravděpodobnější, že název Modré pondělí pochází z německého “blau”, což kromě “modrý” znamená rovněž “neschopný práce”, nebo dokonce “podnapilý”.

Podle lidové tradice byste proto neměli na Modré pondělí pracovat. Tento zákaz se však netýká úklidu domácnosti, protože Modré pondělí by se s ohledem na tradice našich předků mělo nést právě v duchu jarního úklidu. Tímto úklidem naši předkové vyháněli špínu a prach nejen ze svých stavení, ale i ze svých duší. Na Modré pondělí tedy uklízejte, opravujte rozbité věci a přetřiďte staré a nepotřebné věci.

Zdroj: Shutterstock Šedivé úterý: Vymeťte z domu pavučiny a prach

I Šedivé úterý se dle velikonočních tradic nese v duchu pořádného gruntování. V tento den se pokuste ze všech koutů svého domova vymést pavučiny. Na Šedivé úterý utřete také prach, vytřete podlahy a umyjte okna. V minulosti naši předkové v tento den rovněž bílili stěny.

Pokud jste se do velkého úklidu pustili již na Modré pondělí, právě na Šedivé úterý byste měli úklid svého domova završit. Na Šedivé úterý večer by se tak u vás doma mělo naprosto vše blýskat novotou.

Zdroj: Shutterstock Škaredá středa: Neškareďte se na ostatní a upečte jidáše

Škaredá, Černá či Sazometná středa je dnem, který připomíná Jidášovu zradu. Lidová tradice říká, že v tento den byste se neměli škaredit a mračit na druhé, v opačném případě vám může zakaboněná tvář zůstat celý následující rok.

I na Škaredou středu však můžete pokračovat v jarním úklidu. Naši předkové v tento den vymetali saze z komína, tento úkon navíc představoval i symbolické vyhnání zlých sil z domu. Právě proto se Škaredé středě říká rovněž Sazometná. Na Škaredou středu můžete upéct také jidáše. Toto tradiční sladké kynuté pečivo, které svým tvarem připomíná smyčku, na které se Jidáš oběsil, však jezte až na Zelený čtvrtek.

Zdroj: Wikipedia.org, Ceskevelikonoce.cz, Living.iprima.cz
Autor:
Publikováno: 11. 4. 2022 10:26 Nahlásit obsah