Založte si bylinkovou zahrádku. Duben je ideálním obdobím

Založte si bylinkovou zahrádku. Duben je ideálním obdobím Zdroj: Shutterstock.com

Jaro na zahradě každý z nás využívá jiným způsobem. Na záhon si tak můžete vysít třeba špenát či hrášek nebo vysázet jahody. Přemýšleli jste už ale o tom, že byste si založili bylinkovou zahrádku? Právě duben je tím vhodným obdobím. Aromatické bylinky, které vám na tomto záhonku porostou, následně oceníte v kuchyni.

Levandule do sušenek, máta do osvěžující limonády nebo tymián pod maso. Mít stále po ruce čerstvé bylinky je velká výhoda. Pokud se právě nyní rozhodnete, že si založíte bylinkovou zahrádku, budete z ní mít užitek celé následující roky.

Stanoviště bylinkové zahrádky si dobře rozmyslete

Už víte, které bylinky byste chtěli na svém bylinkovém záhonku pěstovat? Právě podle vybraných druhů poté zvolte vhodné stanoviště. Některé druhy bylinek, jako je levandule, tymián, šalvěj, majoránka, mateřídouška, oregano či rozmarýn, mají rády sluníčko a nejlépe se jim tak daří na jižní straně. V případě těchto bylinek platí, že čím více slunce dostanou, tím voňavější a chutnější budou.

Na druhou stranu je tu zase skupina bylinek jako petrželka, pažitka, máta, meduňka, heřmánek, medvědí česnek či bazalka, kterým naopak prospívá stín či polostín. Těmto bylinkám, které požadují dostatečnou závlahu, naopak může přímé sluníčko uškodit.

Víte, že? Většina bylinek patří k trvalkám. K jednoletkám se pak řadí například měsíček nebo heřmánek.

Zdroj: Shutterstock.com Vytvořte záhonky pro suchomilné a vlhkomilné bylinky

Máte-li velkou zahradu, můžete si na ní vytvořit hned několik bylinkových záhonků. Na jižní straně si založte bylinkovou zahrádku se suchomilnými bylinkami, které jsou převážně původem ze Středomoří. V místě vaší zahrady, kde je přes den stín či polostín, zase umístěte vlhkomilné bylinky, kterým nesvědčí sluníčko a které jsou náročnější na vláhu. Tyto bylinky můžete vysázet také poblíž zahradního jezírka.

Vaše bylinková zahrádka může mít různý tvar. Rozhodněte se například pro klasický záhonek obdélníkového tvaru. Zvolit můžete také kruh nebo ovál. Bylinkovou zahrádku lze ozdobit také kameny nebo vkusnými zahradními dekoracemi.

Tip: Chcete mít suchomilné a vlhkomilné bylinky na jednom místě? Řešením je založení bylinkové spirály. Tento vyvýšený bylinkový záhonek spirálovitého tvaru poskytne ideální mikroklima všem druhům aromatických bylinek. O tom, jak vytvořit bylinkovou spirálu, jsme psali v jednom z našich předchozích článků.

Zdroj: Shutterstock.com Nemáte na zahradě příliš místa? Pěstujte bylinky mezi zeleninou

Pokud máte na zahradě málo místa, zkuste bylinky pěstovat společně se zeleninou. Když správně zkombinujete určité druhy zeleniny a bylinek, budou si dokonce vzájemně prospívat. Většina aromatických bylinek totiž ze zeleniny odpuzuje mšice a další škůdce. Přinášíme vám tipy na osvědčené kombinace zeleniny a bylinek, které mohou v letošním roce růst také na vaší zahradě.

  • rajčata a bazalka
  • okurky (nebo košťáloviny) a koriandr
  • mrkev a majoránka
  • listová zelenina a levandule
  • listová zelenina a tymián
  • fazole a saturejka
Autor:
Publikováno: 21. 4. 2020 14:00 Nahlásit obsah