Změna hlasu, úzkost i manažerské schopnosti: Ženy se po porodu mění fyzicky i psychicky

Změna hlasu, úzkost i manažerské schopnosti: Ženy se po porodu mění fyzicky i psychicky Zdroj: Shutterstock.com

Že se tělo ženy po porodu výrazně promění, to je známá věc. Nemyslíme tím pouze nové tělesné křivky. Hormonální změny, kterými novopečené maminky po porodu procházejí, mají vliv i na další proměny jejich těla i psychiky. Ženské tělo se tak „přepíná“ na své nové životní poslání, kterým je role matky. Které změny jsou ty nejvýraznější?

Žena je po porodu úzkostlivější

I když novopečené mamince všichni dokola říkají, ať zůstane v klidu a tolik vše neprožívá, pro tuto ženu to není zas tak snadné. Čerstvé maminky se strachují třeba tehdy, když dítě pláče, nebo naopak nepláče vůbec, když spí příliš dlouhou, nebo naopak spí málo. O jejich úzkostlivých stavech by se mohlo psát do nekonečna.

Za jejich extrémní úzkostlivostí a nervozitou však stojí hormon oxytocin, který se začíná do jejich těla ve zvýšené míře vylučovat už po porodu. Hlavním úkolem tohoto hormonu, kterému se přezdívá hormon lásky, je probudit v ženě mateřský cit. A právě s mateřskou láskou souvisí i strach a případná úzkost o miminko.

Zdroj: Shutterstock.com

Čerstvé maminky fungují a pracují mnohem efektivněji než za svobodna

Porod dítěte je pro ženu výraznou etapou jejího duševního vývoje. Podle psychologů je tato etapa stejně důležitá jako například dospívání. Vědci říkají, že novopečené maminky se rovněž stávají chytřejšími a vyzrálejšími. Jejich mozek se po porodu zvětšuje, aby uspokojil nejen je samotné, ale hlavně potřeby jejich dítěte.

Podle tohoto tvrzení maminky malých dětí zvládají práci lépe než jejich bezdětné kolegyně a kolegové. U těchto žen, které vychovávají děti, se totiž rozvíjejí především manažerské schopnosti. Ty nacházejí uplatnění nejen v jejich běžném životě, ale také v zaměstnání či podnikání. Jaké jsou tedy ženy, které se staly matkami, v tomto ohledu?

  • Umí si rozvrhnout čas, neboť skvěle ovládají zásady time managementu.
  • Pracují mnohem efektivněji.
  • Jsou výkonnější.
  • Mají skvělé strategické myšlení.
  • Dobře zvládají pracovní stres.
  • Mají dobrý úsudek.
  • Jsou empatické.
  • Jsou emocionálně odolnější.

Zdroj: Shutterstock.com

U žen po porodu se mění zabarvení a výška hlasu

Po porodu se výrazně proměňuje také zabarvení a výška ženského hlasu. Ženin hlas se stává nižším a monotónnějším. Výška jejího hlasu klesá až o dva půltóny, což se rovná dvěma klávesám (bílé a černé) na klavíru. Zhruba rok po porodu se ženin hlas vrací na svou původní frekvenci. Za všechno mohou hormonální změny, které ovlivňují právě i fungování hlasivek.

Podle psychologů má tento fakt ještě další vysvětlení: Ženy s hlubším hlasem jsou považovány za kompetentnější a vyzrálejší. Některé novopečené maminky tak mohou ke změně svého hlasu přistupovat i podvědomě, protože se přizpůsobují své nové roli matky.

Autor:
Publikováno: 21. 3. 2019 12:00 Nahlásit obsah