Horká medovina, svařák a punč: O Vánocích je pije každý, tajemství jejich původu zná málokdo

Horká medovina, svařák a punč: O Vánocích je pije každý, tajemství jejich původu zná málokdo Zdroj: Shutterstock.com

Pro spoustu z nás jsou zimní měsíce nepředstavitelné bez popíjení svařáku, punče nebo horké medoviny. Tyto nápoje jsou oblíbené, protože nás v zimě příjemně zahřejí, a navíc dokážou přivodit pohodovou vánoční atmosféru. Málokdo ovšem zná tajemství jejich vzniku. Pojďte jej s námi alespoň trochu poodhalit.

Svařené víno s exotickým kořením znali už staří Řekové

Svařené víno ovoněné exotickým kořením a oslazené medem popíjeli už staří Řekové. Tuto tradici po nich posléze převzali i Římané. Marcus Gavius Apicius, který je autorem jedné z prvních kuchařek na světě, mimo jiné uvádí, že jde o nápoj z vína, bobkového listu, koriandru, tymiánu, badyánu a skořice.

Zdroj: Shutterstock.com Na evropském kontinentu jste si mohli dát svařák také v době středověku. Mělo to ovšem háček. Kořením a medem se tehdy ochucovalo spíš nekvalitní víno. Svařením a dochucením se tak měly přebít jeho nedostatky.

V současnosti si můžete svařák dopřát jak doma, tak na adventních trzích. V tuzemsku jej jistě znáte pod označením svařené víno. V anglicky mluvících zemích jej označují jako mulled wine, v Německu a Rakousku jako Glühwein nebo v Maďarsku jako forralt bor.

Punč: Rumový základ do něj vnesli Angličané

S původní recepturou na punč, která zahrnovala alkohol, cukr, citron, koření a vodu, jste se mohli setkat nejprve v Indii. Slovo punč totiž pochází z hindského pánč, což v překladu znamená pět (tedy pět základních ingrediencí). Pokud byste si chtěli připravit pravý indický punč, jako alkohol byste měli použít arak, což je pálenka z cukrových palem.

Zdroj: Shutterstock.com V 17. století se recept na punč díky britské Východoindické společnosti dostal do Anglie, kde prošel zásadním vývojem. Jeho základ zde nejprve tvořilo víno či brandy, posléze však kvalitní rum. A právě rum je základem punče dodnes. V současnosti si můžete punč připravit v řadě obměnách (například s ovocem), kvalitní rum však v něm najdete vždy.

Medovina: Prastarý nápoj, který s oblibou pili Slované a Keltové

Dáváte si na vánočních trzích rádi horkou medovinu? Rozhodně v tom nejste sami. Tento kvašený nápoj z medu je populární již po tisíce let a s oblibou jej v minulosti popíjely snad všechny národy Evropy. Zbožňovali jej například starověcí Řekové a Římané. Popíjeli jej také Slované či Keltové, kteří patřili snad k jeho největším konzumentům.

Zdroj: Shutterstock.com Naši předci na medovinu pohlíželi jako na zdroj života, moudrosti, odvahy a síly. Často také věřili, že účinkuje jako afrodiziakum. V současnosti se medovina zpravidla nepopíjí v průběhu celého roku, lidé si na ní nejraději pochutnávají v období Vánoc.

Vznik tohoto alkoholického nápoje má na svědomí sama příroda. Divoké včely žijící v dutinách stromů zde produkovaly med. Když do dutiny stromu napršelo, med se naředil. Díky přírodním kvasinkám začala následně medová směs fermentovat. A první medovina byla na světě. Když lidé tento zázrak objevili, začali jej po vzoru přírody sami vyrábět. A jak se medovina vyráběla v dávném starověku a poté středověku, přichází podobným způsobem na svět i v současnosti.

Autor:
Publikováno: 10. 12. 2019 11:58 Nahlásit obsah