Britská moderátorka zemřela po očkování proti covidu. Pitva potvrdila, že její smrt souvisí s vakcínou AstraZeneca

Britská moderátorka zemřela po očkování proti covidu. Pitva potvrdila, že její smrt souvisí s vakcínou AstraZeneca Zdroj: Pixabay

V květnu letošního roku zemřela ve Velké Británii 44letá moderátorka BBC Lisa Shawová na následky komplikací spojených s očkováním vakcínou AstraZeneca. Její smrt zavinily krevní sraženiny, které způsobily otok mozku a krvácení do mozku. Jak ve čtvrtek 26. srpna potvrdila zveřejněná pitevní zpráva, za ženinu smrt může skutečně AstraZeneca.

44letá Lisa Shawová, která pracovala jako moderátorka jedné z rozhlasových stanic britské BBC, letos na jaře podstoupila očkování proti covidu-19 vakcínou AstraZeneca. Dva týdny po podání první dávky však musela být hospitalizována kvůli silným bolestem hlavy. Lékaři následně zjistili krvácení do mozku.

O Lisu Shawovou se zdravotnický personál staral celý týden. Její zdravotní stav se snažili napravit pomocí léků a následně také chirurgicky. Jenže tato žena následně tři týdny po podání první dávky AstraZenecy zemřela. 

Jak uvádí pitevní zpráva, která byla zveřejněná ve čtvrtek 26. srpna, Lisa Shawová podlehla komplikacím spojenými s očkováním vakcínou AstraZeneca. Za její smrt mohly konkrétně krevní sraženiny, které vedly k otoku mozku a krvácení do mozku. 

S ohledem na pitevní zprávu je to ve Velké Británii vůbec poprvé, kdy úmrtí po očkování proti covidu-19 oficiálně potvrdil koroner. Podle koronerky Karen Dilksové je navíc velmi překvapivé, že u Lisy Shawové nastaly po očkování AstrouZenecou vážné komplikace, i když byla jinak zcela zdravá.

Jak uvedlo britské BBC, zdravotnické úřady ve Velké Británii zatím evidují 332 nahlášených případů vzniku krevních sraženin po vakcinaci AstrouZenecou. Z toho 58 lidí zemřelo. Nutno však podotknout, že ve Velké Británii bylo zatím podáno více než 35 milionů dávek vakcíny AstraZeneca.

Britský regulační lékových úřad upozorňuje, že v případě AstraZenecy dochází ke vzniku sraženiny zhruba u 15 případů na 1 milion dávek. Riziko vzniku sraženin je častější u mladých lidí. Lidem mladším 40 let se proto ve Velké Británii doporučuje aplikace jiné vakcíny proti covidu-19, tedy Pfizeru nebo Moderny. 

Zdroj: ČTK, Standard.co.uk, BBC.co.uk

Autor:
Publikováno: 31. 8. 2021 12:03 Nahlásit obsah