Bylinky, které vám uleví při chřipce a nachlazení

Bylinky, které vám uleví při chřipce a nachlazení Zdroj: Shutterstock

Nepříjemné nachlazení a chřipky jsou tady. Pokud jste už také onemocněli, nemusíte do sebe cpát jednu pilulku za druhou. Naopak zkuste se léčit přírodní cestou. Při nachlazení a chřipce vám jednoznačně pomohou některé druhy bylinek, které mají doslova zázračnou moc.

Šípkový čaj vás nadopuje vitamínem C

Šípkový čaj, který si můžete dochutit citronem a medem, je doslova nadupaný vitamínem C. Je také zdrojem rutinu, vápníku a lykopenu. Jeho ozdravné účinky vám pomohou při nachlazení nebo chřipce. Ostatně, věděl to už Hippokrates, který jej svým pacientům často předepisoval. 

Tip: Vyšší množství vitaminu C v sobě obsahuje také rakytník, černý rybíz nebo kysané zelí. Kysané zelí proto konzumujte v syrovém stavu a v obchodech se zdravou výživou zkuste sehnat rakytníkový sirup nebo sirup z černého rybízu. 

Zdroj: Shutterstock

Léčivé přípravky z jitrocelu kopinatého

Bylinkou, ulevující při řadě onemocnění, je také jitrocel lékařský. Popíjet můžete například jitrocelový čaj, který vám pomůže od chřipky, nebo dokonce angíny.  Takový jitrocelový sirup, který si můžete vyrobit doma nebo koupit v lékárně, vám zase uleví od kašle a zánětu dýchacích cest.

Lipový květ má i protizánětlivé účinky

Nejen proti nachlazení a chřipce, ale i proti vysoké horečce, kašli, bolesti v krku nebo rozpouštění hlenů skvěle působí čaj z lipového květu. Ten má také protizánětlivé účinky, což uvítají třeba ti, kteří často trpí na záněty močových cest.

Při nachlazení a chřipce pijte lipový čaj třikrát denně. Můžete si jej dosladit medem.

Zdroj: Shutterstock

Květ bezu černého ve formě čaje nebo sirupu

Bezový květ je skvělým pomocníkem při nachlazení, nemocech dýchacích cest nebo při horečce. Ze sušeného květu bezu černého si můžete připravit čaj, který ochutíte medem. Do klasického čaje si také můžete přidat bezový sirup. Jelikož je začátkem léta bezu všude dost, není nic jednoduššího, než si jej ve volné přírodě nasbírat, nasušit a přichystat na podzim a zimu, kdy najde nejvíce využití.

Se zázvorovým čajem opatrně

Vyzkoušet můžete také čaj z čerstvého zázvoru, který vás nejen zahřeje, ale také zabrání případnému množení virů a bakterií ve vašem těle. S užíváním zázvoru byste měli být opatrní - užijte jej méně než pět gramů denně, jinak vám hrozí nevolnost, žaludeční nebo střevní potíže.

Zázvoru by se přitom během nachlazení měly zcela vyhnout těhotné ženy, neboť užívání zázvoru může nepříznivě ovlivnit vývoj plodu.

Zdroj: Shutterstock

Vyzkoušejte přírodní antibiotika

Pokud při nachlazení nebo chřipce chcete lidově řečeno "vypálit bacily", pomohou vám přírodní antibiotika, k nimž se řadí cibulečesnek a křen. Tyto druhy zeleniny obsahují sirné sloučeniny a další dezinfekčně působící látky a dále jsou bohaté na vitamíny a minerály (především vitamín C).

Cibuli, česnek a křen se během nemoci pokuste konzumovat v čerstvém stavu. Vyzkoušejte jablkový křen, tvarohovou pomazánku s čerstvě utřeným česnekem nebo sirup z cibule, který vás podpoří také v boji proti kašli.

Cibulový sirup

Cibulový sirup si připravíte tak, že cibuli nakrájíte na menší kousky a zasypete ji cukrem nebo pokapete medem. Už za hodinu se z této směsi začne vylučovat sladký sirup, který konzumujte co hodinu po lžičkách.

Autor:
Publikováno: 31. 1. 2023 15:16 Nahlásit obsah