Dáváte si při návštěvě veřejných toalet WC papír na záchodové prkénko? Před bakteriemi vás to rozhodně neochrání

Dáváte si při návštěvě veřejných toalet WC papír na záchodové prkénko? Před bakteriemi vás to rozhodně neochrání Zdroj: Shutterstock.com

Veřejné toalety jsou pro nás poslední možností k vykonání osobní potřeby. Ale když zkrátka musíme, tak musíme. Aby se ženy ochránily před nebezpečnými bakteriemi, které na ně na toaletách číhají, obkládají záchodové prkénko WC papírem a až poté si na něj sednou. Paradoxně si tímto postupem škodí ještě víc. Jak je to možné?

Sedat si na záchodové prkénko? S papírem i bez je to nesmysl

Když nám nezbude nic jiného, musíme být vděčny za použití veřejných toalet. Pokud máte i vy ve zvyku pokládat na záchodové prkénko pořádnou vrstvu WC papíru a až poté si na toaletu sednout, lékaři mluví o tom, že je to zbytečné. Tímto způsobem se rozhodně neuchráníte před bakteriemi, které mohou způsobovat řadu nemocí. Příště, až zase navštívíte veřejnou toaletu, si při vykonávání potřeby na prkénko už raději nasedejte.

Zdroj: Shutterstock.com

Záchodové prkénko obložené WC papírem znamená vyšší riziko nákazy

Z lékařského hlediska je totiž zvyk dávat WC papír na záchodové prkénko zbytečný a v některých případech pro vás může být i zdraví škodlivý. Když si prkénko nebo přímo záchodovou mísu obložíte toaletním papírem, vystavujete se mnohem vyššímu riziku, že se nakazíte.

Podle odborníků na mikrobiologii jsou totiž záchodová prkénka vyrobena ze speciálně hladkého materiálu, na kterém mají bakterie problém se udržet a také se množit. Záchodové prkénko je tak mnohdy čistší nežli kuchyňský dřez. Většina bakterií na záchodovém prkénku, které na něm zanechal cizí člověk, dokonce umírá do 10 sekund. Týká se to například bakterií kapavky, herpesu nebo chlamydie.

Toaletní papír je naopak velmi savým materiálem. Proto dokáže absorbovat většinu bakterií, které létají ve vzduchu nebo které se rozvíří po spláchnutí toalety. Tyto bakterie tedy zůstanou na toaletním papíře, kterým si vy posléze v rámci ochrany svého zdraví vyložíte záchodové prkénko. Nezní to paradoxně?

Zdroj: Shutterstock.com

Co vše můžete udělat pro ochranu svého zdraví na veřejných toaletách

1. Nikdy si nesedejte na záchodové prkénko ani na záchodovou mísu.

2. Přestaňte si obkládat záchodové prkénko WC papírem. Tento zvyk vás neochrání.

3. Po návštěvě veřejných toalet si vždy umyjte ruce mýdlem. Své ruce si důkladně omývejte alespoň 20 sekund.

4. Dokud si pořádně neumyjete ruce mýdlem, po použití veřejné toalety se rozhodně nedotýkejte svých očí a nosu, ani si nesahejte do otevřených ran.

5. Pokud je to možné, nedotýkejte se klik od dveří, zásobníků na papírové ručníky ani elektrického vysoušeče rukou. Všechny tyto věci mohou být znečištěné.

Autor:
Publikováno: 2. 9. 2019 14:00 Nahlásit obsah