Nealkoholické pivo: Pro děti je škodlivé, upozorňuje dětská lékařka

Nealkoholické pivo: Pro děti je škodlivé, upozorňuje dětská lékařka Zdroj: Shutterstock

Nealkoholické pivo dětem do rukou rozhodně nepatří, a to ani v těch největších vedrech jako příjemné osvěžení. I když nealko pivo svou chutí připomíná spíše limonádu nežli ležák, může dětem vážně ublížit. Před škodlivostí nealkoholického piva varovala rodiče na sociálních sítích přímo dětská lékařka.

Milí dospělí (rodiče, prarodiče, tetičky, strýčkové apod.), pod tíhou mého dnešního zážitku v supermarketu, kde maminka s radostí kupovala svým dvěma dětem (stáří odhadem cca 2 a 5 let) nealkoholické pivo s ovocnou příchutí, se na vás obracím s prosbou: NEDÁVEJTE DĚTEM PÍT NEALKOHOLICKÁ PIVA - i ta obsahují malé množství alkoholu (až cca 10% toho, co obsahuje 12° pivo)!” upozornila na Facebooku dětská lékařka Petra Cacková.

Podle pediatričky nejsou nealko piva pro děti ve vývoji absolutně vhodná. Obsahují totiž zbytkový podíl alkoholu, který může mít vážný dopad na zdraví dítěte.

Zdroj: Shutterstock “U 6letého dítěte může vypití půl litru nealko piva už znamenat měřitelnou hladinu alkoholu v krvi. Protože děti mají nízkou toleranci k alkoholu (nemají v játrech ještě dozrálé enzymy, které alkohol odbourávají), může to být pro ně nebezpečné (mohou skončit s úrazem, jsou náchylnější na poškození mozku, které může alkohol způsobit, setkání těla s alkoholem v časném věku může zvyšovat riziko závislosti v dospělosti atd.),” vysvětlila problematiku pití nealkoholického piva u dětí dětská lékařka.

Petra Cacková dodala, že nealkoholické pivo není limonáda a že ani coby letní osvěžení dětem do rukou rozhodně nepatří. Rodiče by se podle ní měli vyvarovat také tomu, aby svým dětem podávali slazené limonády, protože i ty jsou nezdravé.

Zdroj: Shutterstock “Nikdo netvrdí, že jakékoliv slazené nápoje jsou zdraví prospěšné. Od kojeneckého věku (cca od 6 měsíců dále) lze doporučit k pití čistou neperlivou vodu či slabý bylinný/ovocný neslazený čaj. Vše ostatní je pochutina (včetně džusů) s nadměrným množstvím cukrů! U nealko piva ale vyvstává navíc otázka alkoholu jako potenciálně toxické látky, na kterou jsou u dětí orgány jako např. mozek a játra velmi citlivé i ve “stopových” množstvích než u dospělých,” varovala dále dětská lékařka Petra Cacková.

Zdroj: MUDr. Petra Cacková | Facebook.com
Autor:
Publikováno: 18. 7. 2023 09:54 Nahlásit obsah