Jak prodloužit životnost ovoce a zeleniny? Díky několika trikům vám vydrží déle čerstvé

Jak prodloužit životnost ovoce a zeleniny? Díky několika trikům vám vydrží déle čerstvé Zdroj: Shutterstock

Dejte sbohem plesnivému ovoci, nevábně vypadající zelenině a zvadlým bylinkám. Zkuste využít několik osvědčených triků, díky kterým vám sklizené ovoce a zelenina a nařezané bylinky vydrží doma mnohem déle. Co zaručeně stojí za to vyzkoušet?

Životnost jahod, borůvek, rybízu a jiných bobulovin prodlouží octový roztok

Řešíte, co s úrodou jahod, rybízu, angreštu, ostružin nebo borůvek? Aby vám toto nasbírané ovoce v lednici rychle nezplesnivělo, vezměte si na pomoc octový roztok. Smíchejte 1 díl octu a 3 díly vody a ovoce v octovém roztoku omyjte. Následně jej nechte volně osušit na papírové kuchyňské utěrce.

Ovoce umyté v octovém roztoku skladujte v lednici v uzavíratelné nádobě vyložené papírovou kuchyňskou utěrkou. Jakým způsobem ocet v tomto případě pomáhá? Snižuje pH na povrchu ovoce a předchází množení bakterií a plísní.

Neskladujte různé druhy ovoce společně

Pokud chcete, aby vám jednotlivé druhy ovoce vydržely doma co nejdéle, neskladujte různé ovoce těsně vedle sebe. Spousta druhů ovoce, a to zejména banány, broskve či avokádo, produkuje ethylenový plyn působící coby hormon zrání. Tímto způsobem tak dochází k urychlení procesu zrání i jiných druhů ovoce, které se nacházejí v jejich blízkosti.

Zdroj: Shutterstock Tipy, jak prodloužit životnost broskví, meruněk nebo nektarinek

Nakoupili jste broskve, meruňky nebo nektarinky po kilech? Nebo aktuálně coby zahrádkáři řešíte, co s jejich úrodou? Toto nezralé ovoce nechte nejprve v prostorné misce nebo na tácu dozrát na kuchyňské lince. Jakmile budou broskve, meruňky či nektarinky dostatečně měkké, přemístěte je do lednice.

Jablka, hrušky, cibuli a česnek skladujte výhradně na kuchyňské lince nebo v komoře

Jak v co nejlepším stavu uchovat jablka a hrušky? Nechte je přirozeně odpočívat na kuchyňské lince, chlad lednice jim rozhodně nesvědčí. 

Do lednice rovněž nepatří ani cibule a česnek, které zde mají sklony k měknutí, klíčení nebo dokonce plesnivění. Kde tedy cibuli a česnek nejlépe skladovat? Zavěšené nad kuchyňskou linkou nebo ještě lépe v komoře či jiné větrané místnosti.

Zdroj: Shutterstock Zbytky cibule a jarní cibulky nakrájejte a zamrazte

Zbyla vám po vaření polovina cibule nebo několik kusů jarní cibulky? Tyto omyté části zeleniny rozhodně nedávejte ani v sáčku do lednice, kde by se mohly jenom znehodnotit. Raději je nakrájejte nadrobno a dejte v uzavíratelném sáčku zamrazit do mrazničky. Odsud je budete moci využít, kdykoliv budete potřebovat.

Už žádný zvadlý salát: Pomůže vám trik s kuchyňskou utěrkou

Koupili jste si celý hlávkový salát a obáváte se toho, že než jej spotřebujete, tak vám v lednici zvadne? Poté vám přijde vhod následující trik. Hlávkový salát naloupejte na jednotlivé listy, které máčejte několik hodin v misce se studenou vodou. Následně listy propláchněte a vodu slijte.

Listy hlávkového salátu rozložte na čistou kuchyňskou bavlněnou utěrku, kterou poctivě srolujte a vložte do velké uzavíratelné nádoby na potraviny. Salát tímto způsobem skladujte v lednici. Překvapí vás, jak dlouho zůstane čerstvý.

Zdroj: Shutterstock Zelenina a bylinky patří do vázy

Máte rádi chřest? Aby vám tato křehká zelenina vydržela doma mnohem déle, omotejte kolem jeho spodní části papírové kuchyňské utěrky a vložte jej ve svislé poloze do vázy s vodou, jejíž hladina je vysoká zhruba 1 centimetr. Tímto způsobem můžete hydratovat také nařezané bylinky, jako je kadeřavá petrželka, kopr, bazalka, máta nebo koriandr.

Tvrdé bylinky skladujte v lednici

Jak zajistit delší čerstvost natrhaným snítkům rozmarýnu, tymiánu, šalvěje nebo pažitky? Tyto “tvrdé” bylinky patří do lednice. Zabalte je nejprve do papírové kuchyňské utěrky a vložte do vzduchotěsné nádoby s víčkem. Následně je skladujte v lednici. 

Zdroj: iReceptar.cz, Hobby.instory.cz, Goodhousekeeping.com
Autor:
Publikováno: 10. 8. 2022 10:34 Nahlásit obsah