Měsíček lékařský je osvědčeným lékem našich babiček: Těšte se z jeho blahodárných účinků

Měsíček lékařský je osvědčeným lékem našich babiček: Těšte se z jeho blahodárných účinků Zdroj: Shutterstock.com

Už naše babičky a prababičky znaly léčivou sílu měsíčku lékařského. Uplatnění této bylinky je opravdu široké. Popíjení měsíčkového čaje pomáhá od bolestivé menstruace a přináší úlevu při infekční žloutence. Měsíčková mast zase zatočí s jizvami či mykózou nehtů. Vypěstovat měsíček lékařský na zahrádce či v květináči je velmi snadné. Jak na to?

Pěstování měsíčku lékařského: Bylinku každý rok sejte na jiné místo

Měsíček lékařský je letnička, která vám svými sytě oranžovými květy zkrášlí nejen zahradu. Vysít jej můžete také do květináče či truhlíku a pěstovat třeba na balkoně nebo terase. Pro měsíček lékařský si nejprve vyberte slunné stanoviště a dopřejte mu propustnou a dostatečně zkypřenou půdu. Co je ovšem důležité, nikdy měsíček nevysazujte na stejné místo dva roky po sobě. Zemina se jeho pěstováním velmi vyčerpává.

Jak na vysévání měsíčku lékařského? Nevysévejte jej příliš hustě. Stačí, když dáte zhruba 5 jeho semen do hloubky 2 až 3 centimetrů a vše poté zahrnete zeminou. Měsíček lékařský tímto způsobem vysévejte do sponu 30 centimetrů na 40 centimetrů. Až rostlinky měsíčku dosáhnou výšky 20 centimetrů, rozsázejte je po jednom.

Kdy můžete očekávat první květy? Měsíček lékařský vykvete zhruba za 10 až 12 týdnů od výsevu. Na jedné lodyze však roste několik stonků s květy. Měsíček vám tak může postupně rozkvétat až do podzimu.

Měsíček je nenáročná bylinka, stačí mu pouze pravidelná zálivka

Tuto bylinku se sytě oranžovými květy pravidelně zalévejte, ideálně každý druhý den. Také kolem jednotlivých rostlinek trhejte plevel a pravidelně prokypřujte zeminu. Nic dalšího již není třeba. Měsíček lékařský je poměrně nenáročná bylinka, která se vám v průběhu několika týdnů odvděčí oranžovými květy, které mají spoustu blahodárných účinků na lidské zdraví.

Zdroj: Shutterstock.com Zdravotní benefity měsíčku lékařského

  • Má protizánětlivé účinky. Působí jako přírodní antibiotikum.
  • Čistí krev, podporuje krevní oběh, snižuje vysoký krevní tlak.
  • Pomáhá při infekční žloutence. Stimuluje činnost žlučníku a jater.
  • Pomáhá při problémech s trávením.
  • Ulevuje od bolestivé menstruace. Zeslabuje silné menstruační krvácení.
  • Působí podpůrně při léčbě nádorových onemocnění.
  • Při zevním použití eliminuje viditelnost jizev, léčí spáleniny, popáleniny od sluníčka, omrzliny, akné, ekzémy či vředy. Pomáhá při léčbě mykózy chodidel a nehtů. Uleví i při léčbě hemeroidů.
  • Zjemňuje a zvláčňuje pleť. Působí proti striím a celulitidě.

Proč je měsíček lékařský tak účinný? Obsahuje unikátní kombinaci cenných látek. Najdete v něm silice, saponiny, flavonoidy, hořčinu, kyselinu salicylovou, vitamín C či polyacetylenové sloučeniny.

Jakým způsobem měsíček lékařský používat: Jako tinkturu i mast

Pro vnitřní užití si z květů měsíčku lékařského můžete vyrobit tinkturu nebo jeho květy nasušit na čaj. Na zevní užití je rovněž oblíbená měsíčková mast nebo měsíčkový olej. Využít můžete i čerstvé květy měsíčku lékařského. Vyrobte si z něj například bylinkové máslo, zkuste jej přidat také do rizota nebo třeba do zeleninových salátů.

Zdroj: Shutterstock.com Tinktura z měsíčku lékařského

Čerstvé či sušené květy měsíčku nechte dva až tři týdny luhovat ve vysokoprocentní pálence (v poměru 1:1) na teplém místě. Poté sceďte do uzavíratelné lahve. Tinkturu můžete po kapkách používat vnitřně, má však i zevní použití. 

Mast z měsíčku lékařského

Tuto hojivou mast si můžete vyrobit z nesoleného vepřového sádla a květů měsíčku lékařského. Čerstvé či sušené květy měsíčku lékařského smíchejte na pekáčku se sádlem v poměru 1:1 a směs dejte rozpustit do trouby (nepečte). Poté, co sádlo roztaje, směs vyjměte a nechte ji do druhého dne odležet. Druhý den směs opět rozehřejte v troubě. Hotovou mast z měsíčku lékařského přeceďte do čistých uzavíratelných skleniček a nechte ji ztuhnout. Mastičku celoročně skladujte v lednici.

Olej z měsíčku lékařského

Květy měsíčku lékařského naložte v poměru 1:1 do rostlinného oleje. Výborný je olivový nebo slunečnicový. Měsíček tímto způsobem macerujte tři týdny, poté jej sceďte. Získaný měsíčkový olej používejte zevně při kožních problémech. Uleví však i namoženým svalům a jeho vůně působí relaxačně.

Autor:
Publikováno: 10. 6. 2020 10:00 Nahlásit obsah