Varovné signály, které předcházejí menopauze: Jakým způsobem zmírníte jejich průběh?

Varovné signály, které předcházejí menopauze: Jakým způsobem zmírníte jejich průběh? Zdroj: Shutterstock.com

Menopauza je postupný proces. Vaše plodná životní etapa nekončí ze dne na den, tento přechod trvá až několik let. Příchod klimakteria nevěstí pouze návaly horka či nepravidelná menstruace. Pozorně sledujte varovného signály svého těla, které se u vás začnou objevovat až 7 let před posledním krvácením. Jejich projevy můžete zmírnit hlavně bylinkami.

Nenápadné projevy premenopauzy, která se dostavuje pomalu a plíživě

Menopauza není jenom o středním věku. Ačkoliv se s ní ženy musí v 80 procentech vypořádat ve věku 48 až 51 let, některé ženy mají poslední menstruační krvácení mnohem dříve. Před blížícím se klimakteriem vás vaše tělo upozorní varovnými signály, kterých si nemusíte vůbec všimnout.

Jde o nenápadné změny vašeho těla, ke kterým dochází v rámci tzv. premenopauzy. Právě premenopauza se dostavuje pomalu a plíživě, a to až 7 let před poslední menstruací. Jaké jsou její projevy?

Zdroj: Shutterstock.com

Máte černé chloupky na obličeji

Zatímco vám budou vlasy na hlavě řídnout, na bradě, nad horním rtem nebo po stranách tváří se vám začnou objevovat tmavé chloupky. Je to z důvodu poklesu ženských hormonů androgenů a estrogenů.

Objevila se u vás nová alergie

Lidské hormony a imunitní systém pracují v jednom tandemu. Ženy, které se dostávají do premenopauzy jsou tak náchylnější ke vzniku nové alergie. Pokud jsou už na něco alergické, projevy této alergie se mohou během premenopauzy ještě zhoršit.

Zhoršil se vám zrak

Dřív jste brýle vůbec nepotřebovala, teď bez nich nedáte ani ránu. Nižší hladiny ženských hormonů způsobují, že se vám zhoršil zrak. Trpíte buď krátkozrakostí nebo dalekozrakostí.

Chodíte častěji na malou stranu

Pokud máte za sebou alespoň jeden vaginální porod, v důsledku toho se vám oslabily svaly pánevního dna. V kombinaci s poklesem hladiny estrogenů dochází k tomu, že potřebujete častěji močit nebo dokonce trpíte únikem moči (inkontinencí).

Více se potíte a pot páchne

Vlivem poklesu hladiny estrogenů si váš hypotalamus neboli podvěsek mozkový myslí, že je vaše tělo přehřáté. Hypotalamus proto vašemu tělu vysílá signály k intenzivnějšímu pocení, aby tak snížilo svou tělesnou teplotu.

Zdroj: Shutterstock.com

Zapomínáte a máte sklony k depresím

Hormonální změny, kterým jste vystavena v průběhu premenopauzy, vedou k tomu, že trpíte nespavostí, ale i náladovostí, plačtivostí, úzkostmi až depresemi. Také častěji zapomínáte a máte problémy se soustředěním. K tomu se můžou přidat nepříjemné bolesti hlavy i migrény.

Jak zmírnit projevy blížící se menopauzy

Tyto projevy premenopauzy, související vesměs s nedostatkem estrogenu, vás nenápadně upozorňují na to, že se k vám pomalu, ale jistě blíží menopauza. O tom, zda tomu tak skutečně je, se můžete přesvědčit také na základě speciálních krevních testů. Tyto testy, které na vaši žádost provede váš ošetřující gynekolog, určí aktuální stav hladiny ženských hormonů v krvi.

Jestliže chcete nepříjemné projevy premenopauzy, kterou vás vaše tělo upozorňuje na blížící se menopauzu, alespoň trochu zmírnit, co byste měla dělat? V prvé řadě začněte důvěřovat bylinkám, upravte si jídelníček a víc se hýbejte. Co vám konkrétně pomůže?

  • Proti nepravidelné a bolestivé menstruaci i proti příznakům premenopauzy vám pomůže červený jetel. Seženete jej běžně jako doplněk stravy v kapslích. Červený jetel v sobě totiž obsahuje fytoestrogeny, které jsou příbuzné ženským hormonům estrogenům.
  • Od návalů horka a nadměrného pocení vám pomůže šalvěj lékařská.
  • Proti návalům horka a pocení je skvělý také ploštičník hroznatý, který dále zlepšuje spánek a snižuje podrážděnost. Ploštičník vám pomůže i tehdy, když máte potíže s pamětí a koncentrací.
  • Třezalka tečkovaná a meduňka lékařská (nikdy je nekombinujte) blahodárně působí na vaši psychiku. Ochrání vás před kolísáním nálad, podrážděností či melancholiemi. Třezalka je považována za přírodní antidepresivum, meduňka naopak zklidňuje a pomáhá od nespavosti.

Zdroj: Shutterstock.com

  • Máte-li příliš silné menstruační krvácení, pomůže vám kontryhel. Zmírní intenzitu krvácení a ulevím vám od menstruačních křečí.
  • Do svého jídelníčku zařaďte mořské ryby a rostlinné oleje lisované za studena. Zaměřte se také na hrách, čočku, fazole, vejce a ořechy. Konzumujte více pokrmů ze sóji. Dodejte tělu zvýšenou dávku vitaminu C v podobě ovoce.
  • Přestaňte kouřit, omezte spotřebu alkoholu a kávy.
  • Dopřejte svému tělu pravidelnou detoxikaci. Jeden den v měsíci proveďte očistný půst. 12 nebo 24 hodin popíjejte pouze čistou vodu a kopřivový nebo pampeliškový čaj.
  • Pravidelně cvičte a nezapomeňte ani na delší vycházky na čerstvém vzduchu.
Autor:
Publikováno: 18. 3. 2019 10:00 Nahlásit obsah