Až 80 % našich předsevzetí porušíme do šesti týdnů. Vědci zjistili proč

Až 80 % našich předsevzetí porušíme do šesti týdnů. Vědci zjistili proč Zdroj: www.shutterstock.com

Konec roku se u většiny z nás nese v duchu bilancování a hodnocení. Do nového roku pak většinou vcházíme s plány na to, jak náš život zlepšit. Někdo chce zhubnout, někdo chce méně utrácet a jiní více cestovat. Musíme si však přiznat, že ne všechna novoroční předsevzetí se nám podaří splnit. Vědci přišli s vysvětlením, proč tak často selháváme.

Podle vědeckých průzkumů 80 % našich novoročních předsevzetí porušíme do druhého únorového týdne. Zhruba 55 % takových předsevzetí se týká zdraví – tedy například toho, že začneme zdravěji jíst, budeme pravidelně cvičit a zhruba 20 % novoročních slibů se týká financí – chceme splatit dluhy, více ušetřit a tak dále.

Příliš vysoké cíle

Podle psychologů je pak příčina našich selhání v tom, že naše cíle jsou příliš vysoké a pokud nevidíme do určité doby kýžený výsledek, prožíváme zklamání a o mnoho snadněji ztrácíme motivaci v tom pokračovat dál.

Vždy tedy máme větší šanci na úspěch, pokud nemáme přehnaně velké nároky nebo pokud si onen větší cíl rozkouskujeme na dílčí cíle, kterých můžeme i v relativně krátké době dosáhnout.

TIP: Procvičte si celé tělo. Vyzkoušejte efektivní cviky, které vám pomůžou zatočit s povánočními kily. -> ZDE

Svou roli hraje i přístup

Psychologové tvrdí, že velkou roli hraje také naše myšlení, respektive způsob, jakým k onomu cíli přistupujeme. Většinou totiž selháváme na tom, co reálně chceme dělat a „co bychom měli dělat“. Pokud už odpoledne otráveně přemýšlíme o tom, že k večeři bychom si „měli“ dát salát a ráno „musíme“ jít běhat, pak v tomto režimu patrně dlouho nevydržíme.

Do novoročního předsevzetí bychom se měli pustit s chutí. Jinak to nevyjde. Zdroj: www.shutterstock.com

Najděte pohodlí v nepohodlí

Velmi rádi se uchylujeme k tomu, co je nám příjemné a co neruší naši komfortní zónu. Klíčem tak je najít pohodlí v nepohodlí. Najít takový životní styl, který nás bude bavit a na který se budeme těšit. Proč se nutit každé ráno do běhu jen proto, že v časopise psali, že je to dobré na hubnutí? Namísto toho vyzkoušejte něco jiného a třeba zjistíte, že mnohem více si užíváte hodinku plavání a nemůžete se dočkat, až vás budou bolet svaly ze zvedání činek v posilovně.

Tip: Chcete znát tajemství úspěšného hubnutí? To se dozvíte v našem článku.

Nezapomínejte, že rok má 365 dní a v každém tomto dni máme prostor k tomu něco změnit. Proto pokud i vy porušíte některé ze svých novoročních předsevzetí, neztrácejte hlavu. Pády a neúspěchy jsou součástí cesty za úspěchem. Ze svých chyb se poučte a jděte do toho klidně znova!

Autor:
Publikováno: 2. 1. 2019 14:00 Nahlásit obsah